Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Pomysłodawcy Instytutu

Pomysłodawcy Instytutu

W utworzenie Instytutu zaangażowane były dwie polskie organizacje pozarządowe – Fundacja Świętego Mikołaja (wydawca „Teologii Politycznej”) i Fundacja Futura – Iuventa.

Instytut Kultury Św. Jana Pawła II mógł powstać dzięki inicjatywie świeckich katolików z Polski – rodzinnego kraju św. Jana Pawła II. Zaangażowane w utworzenie Instytutu były dwie polskie organizacje non profit – Fundacja Świętego Mikołaja (wydawca rocznika filozoficznego „Teologia Polityczna”) oraz Fundacja Futura – Iuventa. Obie organizacje prowadzą działalność związaną z aktywnością naukową, charytatywną oraz z krzewieniem myśli i kultury chrześcijańskiej.

 

➤ Fundacja Świętego Mikołaja

Fundacja Świętego Mikołaja, od 1998 roku stara się w praktyce realizować etos wynikający z nauczania św. Jana Pawła II. W ciągu swojej działalności fundacja zebrała i przekazała ponad 11,5 mln. na cele charytatywne, naukowe i kulturalne. W tym czasie Fundacja zorganizowała szereg projektów naukowych, wydała kilkadziesiąt książek najwybitniejszych filozofów i myślicieli, w tym nowe tłumaczenia dialogów Platona i Ksenofonta, oraz dzieła takich autorów, jak: Gertrude Himmelfarb, Alain Besancon, Charles H. Kahn, Christian Meier, Leo Strauss, Eric Voegelin. Wśród współpracowników Fundacji znajdują się między innymi: Remi Brague, Marek Cichocki, Dariusz Gawin, Antoni Libera, John Milbank, o. Jacek Salij OP, ks. Jerzy Szymik, Eva Thompson, Krzysztof Zanussi oraz wielu innych uczonych, pisarzy i artystów.

Działalność fundacji obejmuje cztery podstawowe obszary:

1. naukowo-wydawniczy – w ramach którego Fundacja Świętego Mikołaja wydaje liczący się w Polskich debatach rocznik  „Teologia Polityczna”, prowadzi uznane wydawnictwo naukowe, realizuje projekty badawcze oraz organizuje konferencje naukowe.

2. edukacyjny – obejmujący współpracę z Uniwersytetem Warszawskim (sześć równoległych seminariów „Religia, polityka, bezpieczeństwo”, na które aktualnie uczęszcza 171 studentów UW), regularną organizację szkół letnich i zimowych skierowanych zarówno do młodzieży szkolnej, jak i do studentów oraz doktorantów,

3. kulturalny – fundacja prowadzi portal internetowy, wydaje tygodnik internetowy „Teologia Polityczna Co Tydzień”, organizuje debaty, pokazy filmowe, festiwale literackie.

4. charytatywny – w ramach którego organizuje liczne ogólnopolskie kampanie społeczne, prowadzi zbiórki na rzecz osób poszkodowanych w konfliktach zbrojnych w Syrii i na Ukrainie oraz tworzy solidarnościowe programy stypendialne dla dzieci i młodzieży;

Więcej informacji: www.teologiapolityczna.pl  i www.mikolaj.org.pl

 

➤ Fundacja Futura – Iuventa

Fundację „FUTURA – IUVENTA” powołał do życia w 1993 roku Maciej Bednarkiewicz. Maciej Bednarkiewicz był polskim adwokatem, politykiem, opozycjonistą walczącym w ruchu polskiej Solidarności, Prezesem Polskiej Adwokatury, posłem na Sejm zaangażowany w odbudowę państwa Polskiego po 1989. Blisko współpracował z Polskim Kościołem. Od 1993 roku był członkiem Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II w Watykanie, założonej w 1981 roku przez papieża Jana Pawła II. Funkcję tę pełnił do śmierci.

Decyzją Rady Administracyjnej watykańskiej Fundacji Maciej Bednarkiewicz został powołany na stanowisko Przewodniczącego Zarządu Przedstawicielstwa Fundacji Jana Pawła II w Polsce. Przedstawicielstwo miało za cel szerzenia kultury chrześcijańskiej, pogłębiania i upowszechniania nauki Kościoła ze szczególnym uwzględnieniem nauczania i działalności Jana Pawła II. 

Celem ustanowionej w 1998 roku Fundacji „Futura – Iuventa”  było i jest nadal popieranie inicjatyw w dziedzinach kultury i edukacji ze szczególnym uwzględnieniem inicjatyw podejmowanych przez ludzi młodych w dziedzinie edukacji i kultury. W ramach swojej działalności Fundacja wspierała działalność Przedstawicielstwa Fundacji Jana Pawła II. Między innymi produkowała dla Fundacji Jana Pawła II filmy dokumentalne, starała się, także wspierać inne inicjatywy edukacyjne jak np. Chrześcijański festiwal filmowy „Kino z Duszą”.


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.