Bocheński napisał kiedyś, że o mocarstwowości II RP stanowią przede wszystkim dwa zjawiska: szkoła lwowsko – warszawska i Niepokalanów - dla Teologii Politycznej Jan Maciejewski z Pressji
Napisał kiedyś, że o mocarstwowości II RP stanowią przede wszystkim dwa zjawiska: szkoła lwowsko – warszawska i Niepokalanów.
Zdaje się, że w tym zdaniu jest co najmniej tyle samo Bocheńskiego, co oceny polskiego państwa przed II Wojną Światową. Tyle samo człowieka, który jak bardzo niewielu w jego czasach uosabiał cywilizacyjną unikalność Rzeczpospolitej. Bocheński nigdy nie był obywatelem świata – ani wtedy, gdy pełnił funkcję rektora Uniwersytetu we Fryburgu, ani gdy pełnił funkcję przewodniczącego Światowego Związku Logików i Metodologów Nauki, ani nawet wtedy, gdy pisał program dla Zachodnioniemieckiej Partii Liberalnej czy doradzał kanclerzowi Adenauerowi.
W swojej pewności siebie, nieprzyzwoitym często poczuciu humoru, ale także gorącej i szczerej religijności oraz szerokości horyzontów nie przestał być nigdy polskim szlachcicem z kresów, o duszy rozpalonej iskrami sienkiewiczowskiego ukochania polskiego sposobu życia i polskiej misji.
Niepokalanów – miejsce, z którego na cały świat promieniował apostolski zapał św. Maksymiliana. Zapomniana figura polskiej tożsamości – świadomość konieczności przyprowadzenia całego świata do stóp Maryi.
I drugi aspekt rzeczonej mocarstwowości – siła intelektu. Nowoczesność w najczystszej postaci, awangarda w swej dziedzinie.
Dwie drogi do nowoczesności, dwa modele modernizacji, dwa sposoby na nadanie sensu swemu życiu.
Oba te pierwiastki, połączone ze sobą w glebie sarmackości, przybrały postać ekstrawaganckiego zakonnika. Sarmaty rozgoszczonego w nowoczesności.
przeczytaj także jeden z listów o. Bocheńskiego do ojca
oraz fragment tomu jego przemówień i kazań
Jan Maciejewski (Klub Jagielloński, Pressje)
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!
(ur. 1990) – były redaktor naczelny wydawanych przez Klub Jagielloński „Pressji”. Obecnie stały felietonista „Rzeczpospolitej” i magazynu weekendowego „Plus Minus” oraz redaktor Magazynu Kontra. Mąż Oli, tata Julka, Anieli i Stefana. Mieszka w Krakowie.