Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Jan Maciejewski laureatem Nagrody Głównej Identitas 2023

Jan Maciejewski laureatem Nagrody Głównej Identitas 2023

Nagrodę Główną Identitas 2023 jury przyznało Janowi Maciejewskiemu za zbiór tekstów pt. "Milczenie katedry", który ukazał się nakładem Teologii Politycznej. "Maciejewski podjął się trudnej, ryzykownej dziś nawet, syntetycznej próby ogarnięcia uważnym spojrzeniem współczesnej rzeczywistości, ale i, tak po conradowsku - wymierzenia jej sprawiedliwości" podkreśla jury.

Książka Maciejewskiego jest raz bardziej syntetycznym, innym razem pogłębionym komentarzem do współczesnych zjawisk, także społecznych i politycznych, acz postrzeganych przede wszystkim przez duchowy i kulturowy pryzmat. "Jan podejmuje kwestie dla nas wszystkich istotne, bywa że marginalizowane, tak w debacie publicznej, jak i w zwykłych ludzkich rozmowach. Czy odbudowana katedra Notre Dame będzie „tylko atrapą, hołdem złożonym przyzwyczajeniu i sentymentowi, zaklejeniem niepokojącej dziury w krajobrazie?”.

W skład jury Nagrody Identitas obecnej edycji weszli Justyna Melonowska, Krzysztof Niewiadomski, Tomasz Kaźmierowski oraz przewodniczący kapituły,  Wojciech Stanisławski. W tym roku jury postanowiło przyznać także wyróżnienie. Otrzymał je Andrzej Muszyński za Bez. Ballada o Joannie i Władku z jurajskiej doliny.

Fundacja Identitas ogłosiła w 2022 r. konkurs dla polskich pisarzy, którzy nie przekroczyli 41. roku życia. Na warsztaty za kręgiem polarnym pojechała szóstka autorów nominowanych do Nagrody Identitas 2023. Na wyspie Uløya zespół ekspertów przeprowadził warsztaty poświęcone wpływowi na nowe polskie narracje szczególnie dziś widocznych pęknięć kulturowych i światopoglądowych. Samotna baza położona pięćset kilometrów za kręgiem polarnym zapewniła nominowanym niespotykane warunki do refleksji i pracy. 

 

 

 


Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.