Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Zapraszamy do Parlina! 11 października 2023 ważny krok

Zapraszamy do Parlina! 11 października 2023 ważny krok

„Chcemy ożywić praktykę zamawiania przez parafie sztuki sakralnej u najlepszych współczesnych artystów. Miło mi poinformować, że to się właśnie dzieje!” – mówi Dariusz Karłowicz. Wybitna krakowska artystka Beata Stankiewicz namalowała współczesny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus do głównego ołtarza barokowego, drewnianego kościoła św. Wawrzyńca w Parlinie. 11 października obraz poświęci Prymas Polski abp Wojciech Polak. Odnowienie wystroju prezbiterium jest finansowane w drodze zbiórki społecznościowej. Jest to prawdopodobnie pierwsza ogólnopolska zbiórka na współczesną dekorację malarską w zabytkowym obiekcie sakralnym.

Kościół św. Wawrzyńca w Parlinie to perła XVII-wiecznej architektury drewnianej i jednocześnie jeden z najstarszych przykładów drewnianego budownictwa sakralnego Wielkopolski. Obecna świątynia powstała z fundacji kapituły gnieźnieńskiej w XVII wieku. Późnobarokowy wystrój składa się z ołtarzy: głównego i dwóch bocznych. Na belce tęczowej umieszczony jest krucyfiks z pierwszej połowy XVI wieku.

 Parlin - zostaję mecenasem!

Proboszcz parafii w Parlinie ks. Mirosław Kaczmarek opowiada że kiedy zobaczył relację z wystawy obrazów Jezusa Miłosiernego w ramach projektu «Namalować katolicyzm od nowa» jego serce mocniej zabiło. „Pomyślałem – to jest to!" „Skontaktowałem się z Dariuszem Karłowiczem, pomysłodawcą projektu. Przyjechał, zobaczył nasz kościół i podjęliśmy współpracę. Akurat przymierzałem się do wymiany obrazów ołtarza głównego. Zabytkowy obraz Madonny z Dzieciątkiem z pierwotnego wystroju kościoła został skradziony jeszcze w latach 90., a obraz Jezusa Miłosiernego mamy tylko w formie wydruku. Diecezjalny konserwator zabytków zachęcał mnie do zmiany” – wyjaśnia ks. Kaczmarek. „Zawsze czułem, że to ma wielkie znaczenie, w jakich warunkach odprawiamy Liturgię. Warto, aby właśnie w takim starym kościele, gdzie całe wieki ludzie przychodzili na modlitwę, odnawiali i odbudowywali ten kościół ze zgliszczy, ponownie wybrzmiał głos współczesności. Jak za sto lat ktoś odwiedzi nasz kościół, zobaczy ten dialog epok” – podkreśla ks. Kaczmarek.

„Obecność sztuki współczesnej w zabytkowych kościołach ma długą tradycję. Ciekawe, odważne i często kontrowersyjne były polichromie i witraże wprowadzane przez Matejkę, Mehoffera i Wyspiańskiego do gotyckich świątyń Krakowa. Bardzo często wystrój i wyposażenie starych kościołów były zmieniane w taki sposób, by je dostosować do wymagań nowej epoki. Taka potrzeba istnieje również dzisiaj. Dlatego z wielkim zainteresowaniem obserwuję projekt «Namalować katolicyzm od nowa», a zwłaszcza działania związane z umieszczeniem nowych obrazów w prezbiterium kościoła św. Wawrzyńca w Parlinie” – mówi Anna Kilian, historyk sztuki. 

Autorką obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, który zawiśnie w ołtarzu głównym jest krakowska malarka Beata Stankiewicz, z grona artystów projektu „Namalować katolicyzm od nowa”. Beata Stankiewicz jest członkiem Stowarzyszenia Artystycznego Otwarta Pracownia. Jej obrazy znajdują się między innymi w depozycie Galerii Zderzak w Krakowie, Art Station w Zurychu, w kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” w Krakowie oraz w wielu polskich i zagranicznych kolekcjach prywatnych.

„Malarstwo Beaty Stankiewicz z jednej strony prezentuje realistyczne studia wnętrz i przestrzeni, często w bardzo dużych formatach, a z drugiej strony ukazuje świat «zza okna»”, podglądany, zatem zamglony i nie do końca wyraźny. Istotnym aspektem twórczości Stankiewicz jest realistyczne, wręcz hiperrealistyczne, malarstwo portretowe, które ma za zadanie ukazać nie tylko zewnętrzny wygląd, ale także charakter i znaczenie przedstawianej osoby” – mówi Juliusz Gałkowski, historyk sztuki.

Parlin - zostaję mecenasem!

 

 Zobacz film " target="_blank">

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.