Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Gabriela Dzierżanowska: Działania pomocowe Fundacji Świętego Mikołaja

Gabriela Dzierżanowska: Działania pomocowe Fundacji Świętego Mikołaja

Jan XXIII podkreśla, że uchodźcy nie tracą swojej godności, a pomagając im, przyczyniamy się do dobra wspólnego. Współdziałanie w dążeniu do rozwoju i do budowania wspólnoty — te wartości przyświecają tworzeniu Przystani Świętego Mikołaja, działaniom świetlicy w Iwano-Frankiwsku oraz Uniwersytetowi Dziecięcemu w Aleppo — pisze Gabriela Dzierżanowska w 395. numerze „Teologii Politycznej Co Tydzień”: „Jan XXIII”.

W encyklice Pacem in terris papież Jan XXIII zwraca uwagę na to, że pokój, którego tak gorąco pragniemy, może być budowany tylko na fundamentalnym uszanowaniu godności każdego człowieka, na uszanowaniu praw i obowiązków niezbywalnie wynikających z bycia osobą. Rozpoznanie tej godności staje się podstawą do kształtowania relacji społecznych, a także relacji między państwami.

Zdaniem papieża każda osoba ma prawo do życia i to do życia godnego — w tym do korzystania z wartości moralnych i kulturalnych, a także do poszukiwania prawdy poprzez zdobywanie odpowiadającego zdolnościom wykształcenia oraz do działania na rzecz dobra wspólnego poprzez rzetelną pracę. Papież zauważa, że:

Ponieważ ludzie mają naturalną skłonność do zrzeszania się, powinni ze sobą współżyć i starać się wzajemnie o dobro innych. (…) Z tego również wynika, że każdy musi wielkodusznie starać się przyczynić do wytworzenia takich stosunków społecznych, aby prawa i obowiązki były coraz staranniej i coraz skuteczniej realizowane.

Jan XXIII podkreśla, że uchodźcy nie tracą swojej godności, a pomagając im, przyczyniamy się do dobra wspólnego.

Współdziałanie w dążeniu do rozwoju i do budowania wspólnoty — te wartości przyświecają tworzeniu Przystani Świętego Mikołaja, działaniom świetlicy w Iwano-Frankiwsku oraz Uniwersytetowi Dziecięcemu w Aleppo. W objętej wojną Ukrainie, na terenie zniszczonej wojną Syrii i w Polsce, gdzie znalazło swój nowy dom wielu uchodźców z Ukrainy potrzebne są inicjatywy pomagające w rozwoju każdej osoby, w dostrzeganiu unikatowości talentów każdego człowieka. Co konkretnie robi Fundacja Świętego Mikołaja?

Prowadzimy Przystanie Świętego Mikołaja w całej Polsce, w małych miejscowościach i dużych miastach — wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba. Przystanie to miejsca, które ratują życie – młodzi ludzie doświadczeni traumą wojny otrzymują w nich niezbędną pomoc psychologiczną. Przystanie to także miejsca, w których dzieci i młodzież z Ukrainy mogą znaleźć bezpieczną przestrzeń do rozwoju i budowania relacji z innymi. Dzięki darmowym zajęciom najmłodsi uchodźcy mają możliwość rozwijania swoich talentów, uczenia się nowych rzeczy, tworzenia więzi, także przez integrację z dziećmi i młodzieżą z Polski. W tych miejscach, rozsianych po całej Polski, swoje miejsca pracy znajdują także osoby z Ukrainy, które dzięki temu mogą dzielić się swoimi kompetencjami i talentami, a przez to przyczyniać się do wzrostu dobra wspólnego.

Prowadzimy także świetlicę w Iwano-Frankiwsku. Świetlica ta kontynuuje tradycje zbombardowanej świetlicy z Mariupola i zapewnia opiekę, miejsce bezpiecznej zabawy, pomoc psychologiczną oraz możliwość korzystania z zajęć rozwijających talenty. Świetlica jest nie tylko miejscem, w którym można się spotkać, otrzymać pomoc, czy uczestniczyć w ciekawych zajęciach, ale przede wszystkim jest przestrzenią przywracającą nadzieję i kierującą ku przyszłości.

Koordynujemy prace Uniwersytetu Dziecięcego w Aleppo. Dzieci i młodzież, które przez ostatnie lata wojny, zniszczeń i kataklizmów miały ograniczony dostęp do edukacji mogą korzystać z interesujących zajęć i kształcić się na jednej ze ścieżek edukacyjnych: medycznej, inżynierskiej, medialnej, naukowej lub programistycznej. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach, są zaangażowane i pełne zapału. Na Uniwersytecie Dziecięcym spotykają się młodzi ludzie o różnych religiach, jest to miejsce otwarte i przyjazne dla każdego.

Patrząc na wojny rozdzierające świat możemy załamywać ręce lub pogrążać się w rozpaczy, ale mamy tez możliwość podejmować działanie i brać odpowiedzialność za to, co jest możliwe do zrobienia.

Gabriela Dzierżanowska

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

05 znak uproszczony kolor biale tlo RGB 01

 

MW


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.