Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

[FOTO] Teatr Telewizji kręci „Kritona”. Niecodzienne wydarzenie z inicjatywy Teologii Politycznej w areszcie na krakowskim Podgórzu

[FOTO] Teatr Telewizji kręci „Kritona”. Niecodzienne wydarzenie z inicjatywy Teologii Politycznej w areszcie na krakowskim Podgórzu

W ubiegłym tygodniu z inicjatywy Teologii Politycznej miało miejsce niecodzienne wydarzenie. W czynnym jeszcze do niedawna areszcie na krakowskim Podgórzu kręcone były sceny do telewizyjnej wersji „Kritona”. Spektakl w reżyserii Dariusza Karłowicza przygotowywany przez Teologię Polityczną i Teatr Telewizji z udziałem wybitnych aktorów, będzie adaptacją jednego z dialogów Platona, wydawanych sukcesywnie przez nasze wydawnictwo. Szerszej publiczności zostanie zaprezentowany – w formie próby czytanej – jesienią tego roku.

Pomysłodawcą i reżyserem spektaklu jest Dariusz Karłowicz, a w role Sokratesa i Kritona wcielili się wybitni polscy aktorzy – Jerzy Trela oraz Piotr Cyrwus. Na planie wystąpił gościnnie prof. Mikołaj Szymański z Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego, który odczytał przed kamerami wybrane fragmenty greckiego oryginału. Za zdjęcia odpowiada uznany i ceniony operator telewizyjny i teatralny Dariusz Pawelec, a pieczę nad całością produkcji dzierży legenda krakowskich scen Maria Guzy, wspierana przez zespół profesjonalistów z krakowskiego oddziału Telewizji Polskiej.

W role Sokratesa i Kritona wcielili się wybitni aktorzy – Jerzy Trela oraz Piotr Cyrwus

Dodajmy, że za podstawę scenariuszową nagrania dokonanego przez Teatr Telewizji wybrane zostało tłumaczenie „Kritona” autorstwa prof. Ryszarda Legutki, wydane przed dwoma laty przez Teologię Polityczną we współpracy z Ośrodkiem Myśli Politycznej. Ta zupełnie nowa praca translatorska, nie tylko wzbogacona została wyczerpującym komentarzem tłumacza, ale także pozwoliła uwspółcześnić język platońskiego dialogu. Poprzednie tłumaczenie, autorstwa Władysława Witwickiego, liczy sobie już niemal sto lat i często bywa postrzegane, zwłaszcza przez młodsze pokolenia, jako zbyt archaiczne.

Spektakl jest obecnie w fazie postprodukcji. Zanim znajdzie się w ramówce Teatru Telewizji zapraszamy do obejrzenia fotosów z planu zdjęciowego.

(kw)

Foto: Sylwia Penc/Teatr Telewizji


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.