Dziedzictwo II Rzeczpospolitej. Wojciech Tomczyk w Polskim Radiu 24

Dziedzictwo II Rzeczpospolitej. Wojciech Tomczyk w Polskim Radiu 24

Zetknąłem się kiedyś z krytyką na temat jednego z moich utworów o latach międzywojennych. Napisano, że "rehabilituję II RP a to jest niedopuszczalne". Opadły mi ręce. Jeśli nie będziemy się odwoływać do II RP, to co nam zostaje? Nieszczęsny PRL? – mówił w Polskim Radiu 24 dramaturg i scenarzysta Wojciech Tomczyk. Gośćmi byli również dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzej Szczerski i dr Mikołaj Mirowski z Muzeum Historii Polski.

Goście audycji "Aria czy barbaria" rozmawiali z prowadzącą – Magdaleną Piejko – o dorobku, dziedzictwie i utrwalonym do dziś obrazie II Rzeczypospolitej, wskazując na wiele klisz myślowych o polskim państwie, których źródła tkwią w polityce historycznej doby PRL-u: w tym zarzut o totalitarny charakter. – Nie było to specjalnie logiczne, bo PRL była państwem totalitarnym. Najtrwalszym i pokutującym do dziś jest mit domku z kart. Była nawet taka sztuka i film, to określenie przylgnęło do II RP. W gruncie rzeczy to "sezonowe państwo" upadło po czterech tygodniach wojny. Pomijano przy tym fakt, że na Polskę napadli także Sowieci, że to dwa totalitaryzmy zmiotły Polskę. Nie mieliśmy szans, żadne państwo by tego nie wytrzymało. Jeśli takowy istnieje, to tyle nam zostało z dorobku myślowego PRL – odpowiadał na ten zarzut Wojciech Tomczyk.

Zachęcamy do wysłuchania całości audycji w Polskim Radiu 24.


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wydaj z nami

Zostań współwydawcą „Teologii Politycznej Co Tydzień” w 2022 roku
Raz do roku zwracamy się ze szczególną prośbą o dofinansowanie „Teologii Politycznej Co Tydzień” i robię to teraz. Zdecydowanie polecam to pismo i już teraz bardzo dziękuję Państwu za hojność – Dariusz Karłowicz
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.