Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Dziedzictwo II Rzeczpospolitej. Wojciech Tomczyk w Polskim Radiu 24

Dziedzictwo II Rzeczpospolitej. Wojciech Tomczyk w Polskim Radiu 24

Zetknąłem się kiedyś z krytyką na temat jednego z moich utworów o latach międzywojennych. Napisano, że "rehabilituję II RP a to jest niedopuszczalne". Opadły mi ręce. Jeśli nie będziemy się odwoływać do II RP, to co nam zostaje? Nieszczęsny PRL? – mówił w Polskim Radiu 24 dramaturg i scenarzysta Wojciech Tomczyk. Gośćmi byli również dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzej Szczerski i dr Mikołaj Mirowski z Muzeum Historii Polski.

Goście audycji "Aria czy barbaria" rozmawiali z prowadzącą – Magdaleną Piejko – o dorobku, dziedzictwie i utrwalonym do dziś obrazie II Rzeczypospolitej, wskazując na wiele klisz myślowych o polskim państwie, których źródła tkwią w polityce historycznej doby PRL-u: w tym zarzut o totalitarny charakter. – Nie było to specjalnie logiczne, bo PRL była państwem totalitarnym. Najtrwalszym i pokutującym do dziś jest mit domku z kart. Była nawet taka sztuka i film, to określenie przylgnęło do II RP. W gruncie rzeczy to "sezonowe państwo" upadło po czterech tygodniach wojny. Pomijano przy tym fakt, że na Polskę napadli także Sowieci, że to dwa totalitaryzmy zmiotły Polskę. Nie mieliśmy szans, żadne państwo by tego nie wytrzymało. Jeśli takowy istnieje, to tyle nam zostało z dorobku myślowego PRL – odpowiadał na ten zarzut Wojciech Tomczyk.

Zachęcamy do wysłuchania całości audycji w Polskim Radiu 24.


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Kotwice w niebie” Rémiego Brague'a po polsku
Zostań współwydawcą pierwszego tłumaczenia książki prof. Rémiego Brague'a
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.