Dziedzictwo II Rzeczpospolitej. Wojciech Tomczyk w Polskim Radiu 24

Dziedzictwo II Rzeczpospolitej. Wojciech Tomczyk w Polskim Radiu 24

Zetknąłem się kiedyś z krytyką na temat jednego z moich utworów o latach międzywojennych. Napisano, że "rehabilituję II RP a to jest niedopuszczalne". Opadły mi ręce. Jeśli nie będziemy się odwoływać do II RP, to co nam zostaje? Nieszczęsny PRL? – mówił w Polskim Radiu 24 dramaturg i scenarzysta Wojciech Tomczyk. Gośćmi byli również dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzej Szczerski i dr Mikołaj Mirowski z Muzeum Historii Polski.

Goście audycji "Aria czy barbaria" rozmawiali z prowadzącą – Magdaleną Piejko – o dorobku, dziedzictwie i utrwalonym do dziś obrazie II Rzeczypospolitej, wskazując na wiele klisz myślowych o polskim państwie, których źródła tkwią w polityce historycznej doby PRL-u: w tym zarzut o totalitarny charakter. – Nie było to specjalnie logiczne, bo PRL była państwem totalitarnym. Najtrwalszym i pokutującym do dziś jest mit domku z kart. Była nawet taka sztuka i film, to określenie przylgnęło do II RP. W gruncie rzeczy to "sezonowe państwo" upadło po czterech tygodniach wojny. Pomijano przy tym fakt, że na Polskę napadli także Sowieci, że to dwa totalitaryzmy zmiotły Polskę. Nie mieliśmy szans, żadne państwo by tego nie wytrzymało. Jeśli takowy istnieje, to tyle nam zostało z dorobku myślowego PRL – odpowiadał na ten zarzut Wojciech Tomczyk.

Zachęcamy do wysłuchania całości audycji w Polskim Radiu 24.


 TPCT baner

Zostań mecenasem Teologii Politycznej Co Tydzień. Nie zajmujemy się walką z grzechami świata czy walką z grzechami Kościoła. Zajmujemy się tym co ciekawe w sposób afirmatywny i pozytywny". Co tydzień poszukujemy odpowiedzi na wielkie pytania filozofii, szukamy głębokich źródeł współczesnej polityki i zastanawiamy się nad składowymi elementami tego, co buduje tożsamość współczesnego twórcy, obywatela i intelektualisty. Interesują nas filozofia i teologia, literatura i sztuki plastyczne, polityka i sprawy międzynarodowe – a żadnego z tych obszarów nie traktujemy jako zamkniętego systemu.

Prosimy o hojność! (KLIKAM I ZOSTAJĘ WSPÓŁWYDAWCĄ TYGODNIKA).

Wydaj z nami

Wydaj z nami kolejne numery Teologii Politycznej Co Tydzień
„Nie zajmujemy się walką z grzechami świata czy walką z grzechami Kościoła. Zajmujemy się tym co ciekawe w sposób afirmatywny i pozytywny”
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.