Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

„Różaniec do granic”. Abp Stanisław Gądecki: celem jest modlitwa o pokój

„Różaniec do granic”. Abp Stanisław Gądecki: celem jest modlitwa o pokój

Rzesze Polaków pielgrzymują dzisiaj do wielu miejsce rozlokowanych wzdłuż granic Polski, by wziąć udział w modlitwie różańcowej w ramach akcji „Różaniec do granic”. Jej organizatorzy i uczestnicy wierzą, że wspólna modlitwa różnicowa podjęta w odpowiedzi na wezwanie Matki Bożej w Fatimie i Gietrzwałdzie, może nie tylko zmienić bieg zdarzeń, ale również otworzyć serca Polaków na działanie Łaski Bożej.

Akcja „Różaniec bez granic” ma poparcie polskiego Kościoła, który zdecydował o tym pod koniec sierpnia podczas Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze. Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, pytany dzisiaj przez dziennikarzy o cel akcji, powiedział na antenie Radia RMF FM, że „modlitwa o pokój to główny cel tego przedsięwzięcia”. Rozwiał jednocześnie obawy tych, dla których tak publiczna forma manifestowania religijności jest zbyt ostentacyjna. Wskazał , że w  Piśmie Świętym nie brak zapisów zarówno na temat modlitwy indywidualnej, jak też wspólnotowej. – Jedno drugiego nie wyklucza, jedno raczej wspiera drugie, jest pewną komplementarnością w stosunku do drugiego. O ile ważne jest to, żeby człowiek wrastał i dojrzewał indywidualnie, to jest równie ważne, żeby wspólnota wrastała i dojrzewała – mówił przewodniczący KEP.

Wtóruje mu rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, który podkreśla, że „to największe wydarzenie modlitewne w Europie po Światowych Dniach Młodzieży w 2016 roku”. Rzecznik Episkopatu przypomina także, że różaniec był ukochaną modlitwą Jana Pawła II.  – Ojciec Święty zwracał uwagę na prostotę, ale zarazem głębię różańca. Podkreślał, że żeby go odmawiać potrzebna jest pokora, na co wskazywało także wielu świętych – cytuje ks. Rytel-Andrianika portal Konferencji Episkopatu Polski.

O przeprowadzeniu akcji 7 października zdecydowało kilka powodów. Organizatorzy na stronie rozaniecdogranic.pl  podają, że modlitwa zaplanowana została:
- w Święto Matki Bożej Różańcowej (ustanowione po wielkiej bitwie pod Lepanto, gdzie flota chrześcijańska pokonała wielokrotnie większą flotę muzułmańską ratując tym samym Europę przed islamizacją),
- w I Sobotę Miesiąca (gdy odprawiane jest Nabożeństwo do Niepokalanego Serca Matki Bożej, o które prosiła w Fatimie, jako ratunek dla świata),
- w roku 140. rocznicy objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie (jedyne uznane, polskie objawienia maryjne, Matka Boża prosiła tam o pokutę i codzienny różaniec),
- w 100. rocznicę Objawień Fatimskich (wielkie, ciągle aktualne objawienia, w których Matka Boża przekazuje duchowy program dla całego świata),
- w przededniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (Wolność jest nam dana i zadana, tylko w Bogu i tylko z Maryją jesteśmy prawdziwie wolni, niepodlegli).
Dzisiaj także odbędzie się uroczystość koronacji obrazu Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach, której przewodniczyć będzie arcybiskup Andrzej Dzięga.

W „Różaniec do granic” włączyło się 320 kościołów stacyjnych z 22 diecezji na obrzeżach Polski.

Organizatorem „Różańca do granic” jest fundacja „Solo Dios Basta”, organizująca wcześniej m.in. Wielką Pokutę, która 15 października ubiegłego roku zgromadziła na Jasnej Górze ok. 150 tys. osób.

Źródło: KEP/Niezależna/RMF FM/PAP


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.