Ukraina jakiej nie znacie!
2 marca (piątek)
g.17.00,
Biblioteka Uniwersytecka
Ukraina jakiej nie znacie!
2 marca (piątek)
g.17.00,
Biblioteka Uniwersytecka
„Wizje przeszłości na Ukrainie Zachodniej i Wschodniej” – to tytuł kolejnej debaty w ramach projektu „Dialog pamięci historycznych w Europie Środkowo-Wschodniej” realizowanego przez Muzeum Historii Polski i Instytut Historii Litwy. Współczesna Ukraina jest podzielona pod względem politycznym na część wschodnią i zachodnią. Różnicę tę wzmacnia głęboki podział w pamięci historycznej. Omówi go prof. Volodymyr Kulyk z Kijowa. Dr Jenny Alwert (Halle) w oparciu o najnowsze badania opinii publicznej poszuka elementów pamięci historycznej wspólnych dla całej Ukrainy.
Prof. Tomasz Stryjek (ISP PAN Warszawa) opowie o
postrzeganiu dziejów Ukrainy w Polsce i dziejów Polski na
Ukrainie. Od kilku miesięcy w Wilnie i w Warszawie odbywają się spotkania z cyklu debat historyków polskich,litewskich, białoruskich, ukraińskich i rosyjskich poświęconych pamięci historycznej w naszym regionie. Ich organizatorami są Instytut Historii Litwy Litewskiej Akademii Nauk i Muzeum Historii Polski.
Celem jest zapoznanie się z różnymi punktami widzenia na wspólną przecież historię i zrozumienie racji przedstawicieli poszczególnych krajów. Organizatorom zależy przede wszystkim na stworzeniu forum, na którym postawione zostaną problemy trudne, niekiedy zatruwające wzajemne stosunki między naszymi narodami. Być może uda się zbudować jakieś wspólne stanowisko, ale nie ono jest
najważniejsze. Najważniejsze jest zapoznanie uczestników z wrażliwością historyczną właściwą Polakom, Litwinom, Białorusinom, Ukraińcom i Rosjanom po to, abyśmy rozmawiając o wspólnej historii wzajemnie się nie ranili w sposób często nieświadomy, jak to niekiedy zdarza się dziś.Program debat przewiduje poruszenie kilkunastu zagadnień. Na koniec, w czerwcu 2012 roku zorganizowana zostanie debata podsumowująca, a cały program ma ukoronować wydanie książki w językach polskim, litewskim, białoruskim, ukraińskim i rosyjskim.
Organizatorzy: Muzeum Historii Polski w Warszawie, Instytut Historyczny UW
i Instytut Historii Litwy
2 marca 2012 (piątek), g. 17.00
Biblioteka Uniwersytecka, sala 316
Ul. Dobra 56/66
Wstęp wolny!
Kontakt do Organizatorów (Muzeum Historii Polski):
Elzbieta Lichocka
elzbieta.lichocka@muzhp.pl
Tel. 22 219013
Zapraszamy!
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!