Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Dwumiesięcznik „Arcana” nr 161

Dwumiesięcznik „Arcana” nr 161

Zachęcamy do zapoznania się z nowym numerem dwumiesięcznika „Arcana”. Numer został poświęcony problemom, jakie ma współczesna humanistyka z ideologią. Znajdziemy teksty takich autorów, jak Andrzej Waśko, ks. Jan Sochoń, Olga Płaszczewska czy Marta Kwaśnicka.

Poniżej publikujemy słowo od redakcji dwumiesięcznika „Arcana” 

Wiodącym wątkiem obecnego numeru są problemy, jakie ma współczesną humanistyka z ideologią. Historię tych problemów w okresie PRL analizował w swoich książkach Jan Prokop. Przypominamy te analizy na wstępie, nie tylko dlatego, że okazją do tego jest 90. rocznica urodzin wieloletniego członka redakcji „Arcanów” i naszego Przyjaciela – Ad multos annos – drogi Janie! Ale zarazem diagnozy historyczne Jana Prokopa wydają się nam podstawą do zrozumienia takie tego, co nas boli obecnie, w tym mechanizmów współczesnej polskiej recepcji ideologii emancypacyjnych importowanych z USA i Europy Zachodniej. O pierwowzorach tych ideologii pisze z kolei, na podstawie doświadczeń amerykańskich, Marek J. Chodakiewicz. A przykładem ich wcielania w struktury akademickie jest u nas Uniwersytet Jagielloński od kilku lat hołubiący różne genderowe inicjatywy. Ostatnie działania w tym zakresie wywołały jednak protest profesora Ryszarda Legutki, wspartego przez międzynarodowe grono wybitnych uczonych i autorytetów – co dokumentujemy. Zaś temat ponurych i okrytych zmową milczenia początków „organizowania” nauki w PRL, losów beneficjentów i ofiar tego procesu, pojawia się w tekście Marka Zielińskiego.

Bardzo wnikliwy i oryginalny wydaje nam się esej Agnieszki Kurnik o biografii i sylwetce duchowej kardynała Stefana Wyrzyskiego. Tym portretem Prymasa Tysiąclecia czcimy jego niedawną beatyfikację.

Polecamy też Państwa uwadze artykuł Łukasza Dryblaka, naświetlający, w oparciu o nieznane źródła, ciekawą kwestie związków Józefa Mackiewicza z emigracją rosyjską na Zachodzie, oraz wspólnych opinii Mackiewicza i jego rosyjskich partnerów co do sposobów manipulowania zachodnią opinią publiczną przez KGB, m.in. w związku z osobą Sołżenicyna i innych dysydentów.

W dziale „Kanon” profesor Stanisław Stabryła pisze o wątkach antycznych w twórczości Jana Lechonia; publikujemy też fragment nowej książki Wojciecha Wencela poświęconej temu poecie. Gorąco polecamy przetłumaczone przez naszego stałego przewodnika po literaturze czeskiej, Andrzeja Babuchowskiego, znakomite opowiadania mało u nas znanego Jana Čepa oraz nowe utwory ks. Jana Sochonia i Marty Kwaśnickiej. A tym, którzy chcieliby nieco odpocząć od historii XX wieku rekomendujemy obszerny esej Radosława Żurawskiego vel Grajewskiego o kulturowych portretach królowej Wiktorii. Polecamy nasze stałe rubryki (jak zwykle wnikliwy i błyskotliwy Tomasz Gabiś, tym razem o kryzysie męskości) i życzymy, jak zwykle, przyjemnej lektury!

Spis treści numeru

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Kotwice w niebie” Rémiego Brague'a po polsku
Zostań współwydawcą pierwszego tłumaczenia książki prof. Rémiego Brague'a
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.