Czy Prusa można uznać za kronikarza nowoczesności, która do dziś pozostaje podstawowym paradygmatem polskiej kultury i polityki?
Niedawno cały numer „Teologii Politycznej Co Tydzień” poświęciliśmy Bolesławowi Prusowi, starając się w ten sposób zarówno upamiętnić 105. rocznicę jego śmierci, jak też przywołać dzieło tego przenikliwego pisarza i obserwatora rzeczywistości. Zadaliśmy sobie kilka kluczowych pytań, na które chcemy poszukiwać odpowiedzi również podczas debaty w redakcji Teologii Politycznej
Na łamach tygodnika pytaliśmy się o to, czy obecnie możemy nadal czerpać z intuicji i obserwacji Bolesława Prusa? Czy można go uznać za kronikarza nowoczesności, która do dziś pozostaje podstawowym paradygmatem polskiej kultury i polityki? A jeżeli tak, to co takiego mówi nam Prus o współczesności?
Pytania zadane w „Teologii Politycznej Co Tydzień” chcemy też postawiać podczas debaty, na którą zapraszamy do redakcji Teologii Politycznej już w środę 31 maja. Wezmą w niej udział wybitni znawcy literatury i współczesnej myśli społeczno-politycznej.
W debacie wezmą udział:
prof. Maria Jolanta Olszewska – Uniwersytet Warszawski
prof. Dariusz Gawin – IFiS PAN
dr Anna Małgorzata Pycka – Wyższa Szkoła Humanistyczna
Prowadzenie: Jakub Pyda – Teologia Polityczna
O debacie:
Kiedy: 31 maja (środa)
Godzina: 18.00
Miejsce: Warszawa – ul. Koszykowa 24/7 – siedziba Teologii Politycznej
Numer TPCT nr 59 poświęcony Bolesławowi Prusowi jest dostępny TUTAJ
Zapraszamy - wstęp wolny!
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!