Debata z udziałem prof. Półtawskiego i prof. Grygiela. Zapraszamy!

Debata z udziałem prof. Półtawskiego i prof. Grygiela. Zapraszamy!

Zapraszamy na dyskusję poświęconą filozofii Romana Ingardena z udziałem dwóch wielkich filozofów: prof. Andrzeja Półtawskiego, ucznia Ingardena, oraz prof. Stanisława Grygiela, ucznia Jana Pawła II. Wydarzenie online odbędzie się w środę 24 czerwca o godz. 18:00

W dyskusji poświęconej myśli Romana Ingardena i realistycznym nurcie w filozofii współczesnej, udział wezmą:

➤ prof. Andrzej Półtawski (uczeń Romana Ingardena, wybitny polski filozof, etyk i specjalista w zakresie antropologii filozoficznej);
➤ prof. Stanisław Grygiel (uczeń Karola Wojtyły, uznany filozof, filolog i były konsultor Papieskiej Rady ds. Rodziny);
➤ Karol Grabias – prowadzenie (Teologia Polityczna).


Gdzie: INTERNET – transmisja ONLINE!
Kiedy: 24 czerwca (środa);
Godz. 18.00;
LINK DO TRANSMISJI: https://bit.ly/3eu1ugV

WEŹ UDZIAŁ W WYDARZENIU

___________________

Zmarły 50 lat temu filozof to postać nietuzinkowa. Student filozofii na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie pod kierunkiem Kazimierza Twardowskiego. Doktor wypromowany przez Edmunda Husserla. Po uzyskaniu habilitacji zaczął wykładać na Uniwersytecie we Lwowie, by w 1933 roku otrzymać tytuł profesorski. Po wojnie zmuszony do przeniesienia się ze Lwowa do Krakowa, gdzie zakotwiczył się na Uniwersytecie Jagiellońskim, gromadząc liczne grono uczniów, jak i formując środowisko fenomenologiczne. Był przedstawicielem tak zwanej drugiej szkoły fenomenologicznej, która krytycznie zaczęła odnosić się do idealizmu transcendentalnego Husserla. Wśród wielu zagadnień, którym poświęcał swoje prace, znajdowały się m.in. estetyka, ontologia, teoria poznania, etyka, czy antropologia.

Spoglądając z perspektywy półwiecznego oddalenia chcemy przyjrzeć się dorobkowi jednego z najwybitniejszych polskich filozofów wszech czasów, którego trzytomowe dzieło "Spór o istnienie świata" do dziś stanowi kamień milowy w rozwoju realistycznej ontologii wspartej na metodzie pokartezjańskiej z gruntu fenomenologii. Czy perspektywa realistyczna jest trwałym elementem intelektualnego krajobrazu Polski? Jakie są zalety i ograniczenia realistycznej fenomenologii? O tym będziemy chcieli rozmawiać z wybitnymi polskimi filozofami.
___________________

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy rzeczy ostatecznych. Aby, prowadzić nasze działania potrzebujemy pieniędzy. Prosimy o hojność! (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wydaj z nami

Pomóż nam odczytać JP2 na nowo. Zorganizuj z nami cykl wykładów o nauczaniu papieża
Wesprzyj cykl wykładów JP2 NA NOWO ODCZYTANY. DZIEŁO/KONTEKSTY/IDEE
Brakuje

Wpłać darowiznę
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.