Zapraszamy na dyskusję poświęconą filozofii Romana Ingardena z udziałem dwóch wielkich filozofów: prof. Andrzeja Półtawskiego, ucznia Ingardena, oraz prof. Stanisława Grygiela, ucznia Jana Pawła II. Wydarzenie online odbędzie się w środę 24 czerwca o godz. 18:00
W dyskusji poświęconej myśli Romana Ingardena i realistycznym nurcie w filozofii współczesnej, udział wezmą:
➤ prof. Andrzej Półtawski (uczeń Romana Ingardena, wybitny polski filozof, etyk i specjalista w zakresie antropologii filozoficznej);
➤ prof. Stanisław Grygiel (uczeń Karola Wojtyły, uznany filozof, filolog i były konsultor Papieskiej Rady ds. Rodziny);
➤ Karol Grabias – prowadzenie (Teologia Polityczna).
Gdzie: INTERNET – transmisja ONLINE!
Kiedy: 24 czerwca (środa);
Godz. 18.00;
LINK DO TRANSMISJI: https://bit.ly/3eu1ugV
___________________
Zmarły 50 lat temu filozof to postać nietuzinkowa. Student filozofii na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie pod kierunkiem Kazimierza Twardowskiego. Doktor wypromowany przez Edmunda Husserla. Po uzyskaniu habilitacji zaczął wykładać na Uniwersytecie we Lwowie, by w 1933 roku otrzymać tytuł profesorski. Po wojnie zmuszony do przeniesienia się ze Lwowa do Krakowa, gdzie zakotwiczył się na Uniwersytecie Jagiellońskim, gromadząc liczne grono uczniów, jak i formując środowisko fenomenologiczne. Był przedstawicielem tak zwanej drugiej szkoły fenomenologicznej, która krytycznie zaczęła odnosić się do idealizmu transcendentalnego Husserla. Wśród wielu zagadnień, którym poświęcał swoje prace, znajdowały się m.in. estetyka, ontologia, teoria poznania, etyka, czy antropologia.
Spoglądając z perspektywy półwiecznego oddalenia chcemy przyjrzeć się dorobkowi jednego z najwybitniejszych polskich filozofów wszech czasów, którego trzytomowe dzieło "Spór o istnienie świata" do dziś stanowi kamień milowy w rozwoju realistycznej ontologii wspartej na metodzie pokartezjańskiej z gruntu fenomenologii. Czy perspektywa realistyczna jest trwałym elementem intelektualnego krajobrazu Polski? Jakie są zalety i ograniczenia realistycznej fenomenologii? O tym będziemy chcieli rozmawiać z wybitnymi polskimi filozofami.
___________________
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!