W czwartek, 26 sierpnia odbędzie się debata „Anders i polska odyseja” poświęcona fenomenowi „małej Polski”, jaką stworzyła na zesłaniu Armia Generała Władysława Andersa. Wydarzenie towarzyszyć będzie publikacji 282. numeru „Teologii Politycznej Co Tydzień”. Z naszymi rozmówcami będziemy zastanawiać się nad tym, jak formowała się armia z byłych zesłańców i łagierników, jakie szlaki militarne i ideowe pokonywała i gdzie możemy szukać jej dziedzictwa. Początek transmisji debaty o godz. 18.00. Zapraszamy!
Kiedy: 26.08.2021 (czwartek)
Gdzie: Internet (transmisja online)
Godz. 18.00
W dyskusji nawiązującej do 282. numeru Teologii Politycznej Co Tydzień „Anders i polska odyseja” udział wezmą:
➤ Prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku);
➤ dr Małgorzata Ptasińska (Instytut Pamięci Narodowej);
➤ prof. Przemysław Waingertner (Uniwersytet Łódzki);
➤ prof. Zbigniew Wawer (autor książki „Armia generała Władysława Andersa w ZSRR 1941-1942”).
Dołącz do wydarzenia na Facebooku
W trakcie spotkania będzie odbywał się konkurs dla publiczności z nagrodami książkowymi. Regulamin konkursu dostępny jest pod poniższym linkiem: https://teologiapolityczna.pl/.../Regulamin-konkursu2.pdf
W jaki sposób z ludzi, którzy przeszli piekło sowieckich łagrów – transportowanych w nieludzkich warunkach, zagłodzonych i pozbawionych podstawowych środków do życia – udało się uformować zdyscyplinowaną i skuteczną armię? Jak wyglądało codzienne życie w „małej Polsce”: niezwykłej miksturze wojska i ludności cywilnej, dorosłych i dzieci, etnicznych Polaków i przedstawicieli mniejszości narodowych? Jaką rolę w prowadzonej ze Stalinem grze o niepodległość Polski odegrał wielki exodus Polaków południowym szlakiem? Jaki wpływ odegrali członkowie Armii Andersa na formowanie się powojennych środowisk polskiej emigracji, w tym na słynną „Kulturę” Jerzego Giedroycia? O tym będziemy dyskutować z naszymi prelegentami.
____________
Spotkanie odbędzie się dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!