[DEBATA] „Anders i polska odyseja”. Debata o armii generała Andersa

W czwartek, 26 sierpnia odbędzie się debata „Anders i polska odyseja” poświęcona fenomenowi „małej Polski”, jaką stworzyła na zesłaniu Armia Generała Władysława Andersa. Wydarzenie towarzyszyć będzie publikacji 282. numeru „Teologii Politycznej Co Tydzień”. Z naszymi rozmówcami będziemy zastanawiać się nad tym, jak formowała się armia z byłych zesłańców i łagierników, jakie szlaki militarne i ideowe pokonywała i gdzie możemy szukać jej dziedzictwa. Początek transmisji debaty o godz. 18.00. Zapraszamy!

Kiedy: 26.08.2021 (czwartek)
Gdzie: Internet (transmisja online)
Godz. 18.00

 

W dyskusji nawiązującej do 282. numeru Teologii Politycznej Co Tydzień „Anders i polska odyseja” udział wezmą:

➤ Prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku);
➤ dr Małgorzata Ptasińska (Instytut Pamięci Narodowej);
➤ prof. Przemysław Waingertner (Uniwersytet Łódzki);
➤ prof. Zbigniew Wawer (autor książki „Armia generała Władysława Andersa w ZSRR 1941-1942”).

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

W trakcie spotkania będzie odbywał się konkurs dla publiczności z nagrodami książkowymi. Regulamin konkursu dostępny jest pod poniższym linkiem: https://teologiapolityczna.pl/.../Regulamin-konkursu2.pdf

Pytanie Ss

___________

W jaki sposób z ludzi, którzy przeszli piekło sowieckich łagrów – transportowanych w nieludzkich warunkach, zagłodzonych i pozbawionych podstawowych środków do życia – udało się uformować zdyscyplinowaną i skuteczną armię? Jak wyglądało codzienne życie w „małej Polsce”: niezwykłej miksturze wojska i ludności cywilnej, dorosłych i dzieci, etnicznych Polaków i przedstawicieli mniejszości narodowych? Jaką rolę w prowadzonej ze Stalinem grze o niepodległość Polski odegrał wielki exodus Polaków południowym szlakiem? Jaki wpływ odegrali członkowie Armii Andersa na formowanie się powojennych środowisk polskiej emigracji, w tym na słynną „Kulturę” Jerzego Giedroycia? O tym będziemy dyskutować z naszymi prelegentami.
____________

Spotkanie odbędzie się dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

plansza koncowa mhp patriotyzm mkdnis