W Polsce stoimy przed zagrożeniem braku elity inteligenckiej, czy słabości elity inteligenckiej naszego narodu – mówił Jan Rokita podczas ostatniego dnia Szkoły Letniej Teologii Politycznej w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Jego zdaniem, takie środowiska jak Teologia Polityczna „są instytucjami kształcącymi elitę narodową na przyszłość i to jest bezcenna ich rola i bezcenna misja”.
Warto pracować dla Ojczyzny. Arkady Rzegocki o Szkole Letniej Teologii Politycznej
Ks. Franciszek Longchamps de Bérier: Zająć się sprawami najpoważniejszymi
Twórczy sposób spędzenia lata – Krzysztof Zanussi o Szkole Letniej Teologii Politycznej
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!
(ur. 1959) – prawnik i publicysta, komentator polityczny. Od początku istnienia związany z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu. W latach 1989-2007 poseł na Sejm RP. Po wyborach 1989 roku był wiceprzewodniczącym Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, skupiającego posłów rekomendowanych przez „Solidarność”. Przewodniczył wówczas sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do zbadania działalności MSW, która zajmowała się m.in. archiwami SB. W efekcie tych prac powstał raport końcowy zwany „raportem Rokity”. W latach 1992-1993 pełnił funkcję szefa Urzędu Rady Ministrów. W 2007 roku wycofał się z czynnego życia politycznego. Od tego czasu jest wziętym publicystą i wykładowcą akademickim. Uprawia też róże. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności. Laureat „Nagrody Kisiela” za 2003 rok.