Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Pierwsza edycja Szkoły Letniej Teologii Politycznej za nami!

Pierwsza edycja Szkoły Letniej Teologii Politycznej za nami!

Za nami niezwykłe wydarzenie! We wtorek, 16 lipca dobiegła końca pierwsza edycja Szkoły Letniej Teologii Politycznej. Przez dziewięć dni studenci z całej Polski mogli uczestniczyć w wykładach i warsztatach, prowadzonych przez wybitnych znawców relacji między religią i polityką w najważniejszych współcześnie modelach cywilizacyjnych świata. Atmosferze nauki i skupienia sprzyjała niezwykła sceneria Opactwa Benedyktyńskiego w Tyńcu.

Pierwszego dnia uczestników Szkoły Letniej Teologii Politycznej powitali ks. prof. Cezary Smuniewski, kierownik projektu edukacyjnego „Polityka – religia – bezpieczeństwo. Konflikt i próby rozwiązania”, w ramach którego obok Szkoły Letniej  odbędzie się również cykl zajęć ogólnouniwersyteckich na Uniwersytecie Warszawskim oraz dr Dariusz Karłowicz, redaktor naczelny Teologii Politycznej.

Wykłady i warsztaty

W programie Szkoły Letniej Teologii Politycznej „Polityka – Religia – Bezpieczeństwo. Konflikt i próby rozwiązania” znalazły się wykłady, ćwiczenia i konwersatoria prowadzone przez uznanych specjalistów. Studenci i studentki mogli wysłuchać: prof. Ewy Thompson, prof. Krzysztofa Zanussiego, prof. Arkadego Rzegockiego, prof. Piotra Nowaka, prof. Piotra Kłodkowskiego, prof. Michała Gierycza, prof. Remigiusza Foryckiego, prof. Michała Wojciechowskiego, ks. prof. Franciszka Longchamps de Bérier, dra Pawła Milcarka, dra Artura Rosmana, słynnego amerykańskiego pisarza Roda Drehera (autora m.in. bestsellera „Opcja Benedykta”), a także skonfrontować swoje przemyślenia ze świadectwem dwóch praktyków polskiej polityki – Markiem Jurkiem i Janem Rokitą. Każdy dzień Szkoły Letniej poświęcony był relacjom religii i polityki w największych światowych wyznaniach i cywilizacjach, omawianym podczas dwóch bloków wykładowych. Każdy z nich zwieńczony był dyskusjami z zaproszonymi gośćmi. Dzięki temu, intensywny program Szkoły Letniej po brzegi wypełniony był intelektualnymi treściami najwyższej próby. 

IMG 1519

Stałym elementem Szkoły były też warsztaty poświęcone Regule św. Benedykta. Ponadto, jej uczestnicy mogli odwiedzić klasztorne skryptorium, w którym poznali sekrety warsztatu pisarskiego benedyktyńskich mnichów. Dzięki niezwykłej gościnności tynieckich benedyktynów, uczestnicy Szkoły Letniej mogli również uczestniczyć w liturgii wypełnionej chorałem gregoriańskim. Możliwość przysłuchiwania się sprawowanej przez zakonników liturgii godzin w jednym z najstarszych polskich klasztorów była niezapomnianym doświadczeniem, służącym pogłębieniu wiary.

Pokazy filmowe i dyskusje

Koniec każdego dnia Szkoły Letniej wieńczyła projekcja filmowa. Późnymi wieczorami goście Tyńca mogli spotkać się z arcydziełami polskiej i światowej klasyki kina, które poruszały problematykę świadectwa wiary, integralności sumienia i moralnych źródeł polityczności. Pośród wyświetlonych filmów znalazły się takie pozycje, jak „Ludzie Boga” Xaviera Beauvois (historia francuskich trapistów, których decyzja o pozostaniu w algierskiej wiosce w trakcie wojny domowej doprowadziła do ich męczeńskiej śmierci), „Misja” Rolanda Joffé, opowiadająca o jezuickiej misji w południowoamerykańskiej dżungli, w której odkupienia win szuka były łowca niewolników, czy też głośny film Andrieja Zwiagincewa „Niemiłość”, pokazujący Rosję przez pryzmat młodej rodziny wyniszczonej przez egoizm i obojętność. Dobór filmów nie był przypadkowy – każda projekcja była tematyczną klamrą spinającą wykłady i debaty odbywające się danego dnia.

IMG 1623

Okazją do tego, by uczestnicy Szkoły Letniej mogli podzielić się swoimi refleksjami na temat obejrzanych dzieł, były dyskusje z redaktorem naczelnym Teologii Politycznej, Dariuszem Karłowiczem, które każdego dnia rozpoczynały część merytoryczną Szkoły.

Odkrywanie korzeni polskości

W ramach zajęć Szkoły Letniej uczestnicy Szkoły Letniej Teologii Politycznej – w poszukiwaniu rzymskich korzeni polskości – wzięli też udział w całodziennej wycieczce do Krakowa zwanym „polskim Rzymem”. Ich kroki skierowały się m.in. na Wzgórze Wawelskie, a także do Muzeum Podgórza, gdzie Kraków odsłaniał przed nimi swe wielokulturowe oblicze.

Bez elity naród nie może dobrze funkcjonować. Jan Rokita o Szkole Letniej Teologii Politycznej

Warto pracować dla Ojczyzny. Arkady Rzegocki o Szkole Letniej Teologii Politycznej

Ks. Franciszek Longchamps de Bérier: Zająć się sprawami najpoważniejszymi

Twórczy sposób spędzenia lata – Krzysztof Zanussi o Szkole Letniej Teologii Politycznej

Laga2 

 logo FE Wiedza Edukacja Rozwoj rgb 6znak barw rp poziom szara ramka rgb7logo UE rgb 5

Fot. Mikołaj Marczak


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.