Atropina – Adrian Sinkowski

Atropina – Adrian Sinkowski

W księgarniach dostępny jest już nowy numer dwumiesięcznika „Topos” z dodatkiem książki Adriana Sinkowskiego „Atropina”. Zachęcamy do zapoznania się z nową twórczością autora „Raptularza”.

Adrian Sinkowski
„Atropina”
rok wydania: 2018
Biblioteka „Toposu”, t. 156

***

 

Adrian Sinkowski (ur. 1984) – poeta. Wyróżniony w konkursie Dolina Kreatywna (2008), laureat projektu Połów (2011) dla najlepszych poetów przed debiutem, otrzymał nominację do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy (2017). Publikował m.in. w pismach Dwutygodnik, Odra, Topos, Twórczość, Zeszyty Literackie, a także na łamach Tygodnika Powszechnego i Uważam Rze. Redaktor, z czasem współpracownik kwartalnika literackiego Wyspa (2007–2017) oraz Frondy Lux (2013–2016). Stypendysta MKiDN (2017) i m.st. Warszawy (2013) w dziedzinie literatury.

*** 

„Atropina” to po „Raptularzu” drugi tomik Adriana Sinkowskiego. Ukaże się w czerwcu 2018 roku w Bibliotece Toposu. W serii, uważanej za jedno z najważniejszych i najlepszych wydawnictw poetyckich w Polsce, wydano ponad 150 książek. „Raptularz” otrzymał w 2017 roku nominację do  Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii najlepszy tomik. Książkę  omawiano m.in. w TVP Kultura, Drugim Programie Polskiego Radia, na łamach Rzeczpospolitej, Wprost, Do Rzeczy oraz w prasie kulturalnej.

***

Dariusz Suska o „Atropinie”: To, co minęło, zaczyna istnieć ze znakiem zapytania i już nie przestanie istnieć bez znaku zapytania. Bohaterką tomu jest babcia. Sinkowski bada, na ile ktoś, kto zmarł, kogo nie ma, jest w stanie przemówić. Czy jeśli wnuk zamilknie, z jakiegoś powodu przestanie pisać, babcia przestanie istnieć? Taki pierwotny lęk podpowiada autorowi centralną frazę tomu: Kiedy nie będę miał już nic do powiedzenia. W „Atropinie” pamięć pojawia się jako wyzwanie, jest jak niknący atrament, którego ślady nieustannie podlegają zacieraniu, dlatego trzeba nie ustawać w pisaniu, powtarzać ten gest raz, drugi i trzeci – paradoksalnie nie można sobie pozwolić, żeby mieć nic do powiedzenia. Aby wydobyć z historii siebie, próbować zrozumieć, kim się jest, mając już własną rodzinę i dzieci, trzeba spotkać
się z nią oko w oko.


Ambitna kultura potrzebuje Twojego wsparcia. Prosimy, przekaż darowiznę w dowolnej wysokości i dołącz do grona darczyńców Teologii Politycznej. Kliknij tu lub przekaż darowiznę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, Volkswagen Bank Polska S.A. 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „darowizna na Teologię Polityczną”. Dziękujemy!

Zostań współwydawcą Teologii Politycznej. Przekaż darowiznę.

Wpłać darowiznę
50 zł
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
200 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.