„Bóg przebacza, Cracovia nigdy!” – czytamy na murze wypisany sprayem slogan krakowskich kibiców. Bez względu na to, czy da się bronić tezy o ciągłości inteligenckiej tradycji krakowskiego klubu, warto zatrzymać się nad pozornie bezmyślną deklaracją. Czy obraz Boga miłosiernego, ostatecznie każdemu wybaczającego, który wypiera wizję Boga okrutnego, Boga władcy-mściciela, zwiększa szanse na prawdziwe pojednanie?
Tematem tegorocznego seminarium Teologii Politycznej był polityczny racjonalizm - projekt i jego ograniczenia. "Oresteja" Ajschylosa, "Antygona" Sofoklesa, "Burza" Szekspira i "Ślub" Gombrowicza posłużyły w dyskusjach jako klasyczne ilustracje tragicznego napięcia między politycznym rozumem a rzeczywistością polityczną. Na podstawie tych dramatów i tekstów pomocniczych uczestnicy seminarium przygotowali eseje. Zapraszamy do lektury.
Anty-Prospero. W poszukiwaniu utraconej polityki.
Jakub Lubelski - politolog, asystent w Centrum Europejskim „Natolin”, absolwent Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. J. Tischnera, przygotowuje pracę magisterską na temat kryzysu szkolnictwa USA. Współpracownik „Teologii Politycznej”, publikował w „Znaku” i „Pressjach”.
Tragedia politycznego stwarzania
Mateusz Paw - student dramatologii na Wydziale Polonistyki UJ i stosunków międzynarodowych w WSE im. ks. J. Tischnera w Krakowie, instruktor teatralny w MDK im. A. Bursy w Krakowie.
Tyrania, czyli o samozagładzie rozumu
Tomasz Stefanek - student prawa i historii na Uniwersytecie Warszawskim. Członek Stowarzyszenia Naukowego Collegium Invisibile, redaktor naczelny pisma „Nowe Kryteria".
Ślub Gombrowicza, czyli opowieść o końcu pewnego świata
Kamil Kamiński - student czwartego roku prawa na UW, miłośnik średniowiecza i autriackiej szkoły ekonomii.
Jak odbudować państwo? Shakespeare"a przedmowa do Lewiatana - przeczytaj esej
Jan Pawelec - absolwent Wyższej Szkoły Europejskiej im. Ks. Józefa Tischnera, student V roku Politologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczestnik Toward a Free and Virtuous Society Conference (Acton Institute USA) oraz stypendysta Europejskiego Programu Edukacyjnego Leonardo da Vinci.
Czy Kreon był mądry?
Sonia Knobloch - politolog, doktorantka w Zakładzie Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej w Instytucie Filozofii UW, pracuje jako instruktor żeglarstwa i skiper.
Burza roku 1989
Piotr Szlagowski - studiuje prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Jest członkiem zespołu redakcyjnego „Nowych Kryteriów”.
Nowa Wspaniała Wyspa - ku rekonstrukcji człowieka - przeczytaj esej
Kinga Marulewska - studentka IV roku politologii na UMK w Toruniu. Członek redakcji ds. tłumaczeń "Dialogów Politycznych". Interesuje się filozofią polityki (pisze pracę magisterską o Hannah Arendt), miłośniczka poezji polskiej, początkująca tłumaczka, adeptka łaciny i - niebawem - greki.
Wizje wolności w Burzy Williama Szekspira
Katarzyna Meissner - studentka Wiedzy o Teatrze na warszawskiej Akademii Teatralnej, redaktor naczelna miesięcznika "Teatrakcje". Zajmuje się organizacją i produkcją wydarzeń kulturalnych. Wolontariuszka w Fundacji Świętego Mikołaja.
Siła czystego rozumu - błogosławieństwo czy zagrożenie - przeczytaj esej
Maciej Gołębiewski - magister zarządzania Szkoły Głównej Handlowej, manager w firmie telekomunikacyjnej. Prywatnie interesuje się historią. Żonaty, dwoje dzieci.
Cielesność, przemoc i granice spektaklu w Burzy Szekspira - przeczytaj esej
Andrzej Fister-Stoga - studiował filozofię w Kanadzie i Szkocji. Obecnie uczy angielskiego i filozofii w liceum w Warszawie. Publikował w "The Economist" oraz "First Things". Interesuje się m. in. historią Żydów polskich.
Tematy pozostałych esejów:
Tragedia politycznego stwarzania - Mateusz Paw
Obejrzyj zdjęcia z wyjazdowego seminarium do Nieborowa
Jedno z ostatnich seminariów odbyło się w Nieborowie - pięknym kompleksie pałacowo-parkowym. Uczestnicy seminarium prezentowali swoje eseje, po czym były one poddawane pod dyskusję.
Od lewej: Mateusz Paw, Piotr Szlagowski i Tomasz Stefanek
Dariusz Gawin i Dariusz Karłowicz
Kinga Marulewska Piotr Szlagowsk
Mateusz Paw
Na pierwszym planie od lewej: Tomasz Stefanek, Jakub Koper i Piotr Szlagowski, w głębi od lewej Jakub Lubelski i Jan Pawele
Jakub Lubelski Tomasz Stefanek
Kinga Marulewska i Sonia Knobloch
Dariusz Karłowicz, Katarzyna Meissner, Andrzej Fister-Stoga, Maciej Gołębiewski
Jan Pawelec
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!