„Bóg przebacza, Cracovia nigdy!” – czytamy na murze wypisany sprayem slogan krakowskich kibiców. Bez względu na to, czy da się bronić tezy o ciągłości inteligenckiej tradycji krakowskiego klubu, warto zatrzymać się nad pozornie bezmyślną deklaracją. Czy obraz Boga miłosiernego, ostatecznie każdemu wybaczającego, który wypiera wizję Boga okrutnego, Boga władcy-mściciela, zwiększa szanse na prawdziwe pojednanie?
„Bóg przebacza, Cracovia nigdy!” – czytamy na murze wypisany sprayem slogan krakowskich kibiców. Bez względu na to, czy da się bronić tezy o ciągłości inteligenckiej tradycji krakowskiego klubu, warto zatrzymać się nad pozornie bezmyślną deklaracją. Czy obraz Boga miłosiernego, ostatecznie każdemu wybaczającego, który wypiera wizję Boga okrutnego, Boga władcy-mściciela, zwiększa szanse na prawdziwe pojednanie?
Tematem tegorocznego seminarium Teologii Politycznej był polityczny racjonalizm - projekt i jego ograniczenia. "Oresteja" Ajschylosa, "Antygona" Sofoklesa, "Burza" Szekspira i "Ślub" Gombrowicza posłużyły w dyskusjach jako klasyczne ilustracje tragicznego napięcia między politycznym rozumem a rzeczywistością polityczną. Na podstawie tych dramatów i tekstów pomocniczych uczestnicy seminarium przygotowali eseje. Zapraszamy do lektury.
Anty-Prospero. W poszukiwaniu utraconej polityki.
Jakub Lubelski - politolog, asystent w Centrum Europejskim „Natolin”, absolwent Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. J. Tischnera, przygotowuje pracę magisterską na temat kryzysu szkolnictwa USA. Współpracownik „Teologii Politycznej”, publikował w „Znaku” i „Pressjach”.
Tragedia politycznego stwarzania
Mateusz Paw - student dramatologii na Wydziale Polonistyki UJ i stosunków międzynarodowych w WSE im. ks. J. Tischnera w Krakowie, instruktor teatralny w MDK im. A. Bursy w Krakowie.
Tyrania, czyli o samozagładzie rozumu
Tomasz Stefanek - student prawa i historii na Uniwersytecie Warszawskim. Członek Stowarzyszenia Naukowego Collegium Invisibile, redaktor naczelny pisma „Nowe Kryteria".
Ślub Gombrowicza, czyli opowieść o końcu pewnego świata
Kamil Kamiński - student czwartego roku prawa na UW, miłośnik średniowiecza i autriackiej szkoły ekonomii.
Jak odbudować państwo? Shakespeare"a przedmowa do Lewiatana - przeczytaj esej
Jan Pawelec - absolwent Wyższej Szkoły Europejskiej im. Ks. Józefa Tischnera, student V roku Politologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczestnik Toward a Free and Virtuous Society Conference (Acton Institute USA) oraz stypendysta Europejskiego Programu Edukacyjnego Leonardo da Vinci.
Czy Kreon był mądry?
Sonia Knobloch - politolog, doktorantka w Zakładzie Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej w Instytucie Filozofii UW, pracuje jako instruktor żeglarstwa i skiper.
Burza roku 1989
Piotr Szlagowski - studiuje prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Jest członkiem zespołu redakcyjnego „Nowych Kryteriów”.
Nowa Wspaniała Wyspa - ku rekonstrukcji człowieka - przeczytaj esej
Kinga Marulewska - studentka IV roku politologii na UMK w Toruniu. Członek redakcji ds. tłumaczeń "Dialogów Politycznych". Interesuje się filozofią polityki (pisze pracę magisterską o Hannah Arendt), miłośniczka poezji polskiej, początkująca tłumaczka, adeptka łaciny i - niebawem - greki.
Wizje wolności w Burzy Williama Szekspira
Katarzyna Meissner - studentka Wiedzy o Teatrze na warszawskiej Akademii Teatralnej, redaktor naczelna miesięcznika "Teatrakcje". Zajmuje się organizacją i produkcją wydarzeń kulturalnych. Wolontariuszka w Fundacji Świętego Mikołaja.
Siła czystego rozumu - błogosławieństwo czy zagrożenie - przeczytaj esej
Maciej Gołębiewski - magister zarządzania Szkoły Głównej Handlowej, manager w firmie telekomunikacyjnej. Prywatnie interesuje się historią. Żonaty, dwoje dzieci.
Cielesność, przemoc i granice spektaklu w Burzy Szekspira - przeczytaj esej
Andrzej Fister-Stoga - studiował filozofię w Kanadzie i Szkocji. Obecnie uczy angielskiego i filozofii w liceum w Warszawie. Publikował w "The Economist" oraz "First Things". Interesuje się m. in. historią Żydów polskich.
Tematy pozostałych esejów:
Tragedia politycznego stwarzania - Mateusz Paw
Obejrzyj zdjęcia z wyjazdowego seminarium do Nieborowa
Jedno z ostatnich seminariów odbyło się w Nieborowie - pięknym kompleksie pałacowo-parkowym. Uczestnicy seminarium prezentowali swoje eseje, po czym były one poddawane pod dyskusję.
Od lewej: Mateusz Paw, Piotr Szlagowski i Tomasz Stefanek
Dariusz Gawin i Dariusz Karłowicz
Kinga Marulewska Piotr Szlagowsk
Mateusz Paw
Na pierwszym planie od lewej: Tomasz Stefanek, Jakub Koper i Piotr Szlagowski, w głębi od lewej Jakub Lubelski i Jan Pawele
Jakub Lubelski Tomasz Stefanek
Kinga Marulewska i Sonia Knobloch
Dariusz Karłowicz, Katarzyna Meissner, Andrzej Fister-Stoga, Maciej Gołębiewski
Jan Pawelec