Antoni Libera o „Wtedy gdy” Samuela Becketta. Zapraszamy na spotkanie

Antoni Libera o „Wtedy gdy” Samuela Becketta. Zapraszamy na spotkanie

Zapraszamy dzisiaj (7 czerwca) na kolejne seminarium poświęcone twórczości Samuela Becketta w ramach cyklu „Libera tłumaczy klasyków”. Tym razem Antoni Libera przybliży uczestnikom interpretacyjne zawiłości późnego dramatu irlandzkiego pisarza: „Wtedy gdy”.

Kiedy: 7 czerwca (czwartek)
Godzina: 18:00 
Gdzie: Warszawa, ul. Koszykowa 24/7 – redakcja Teologii Politycznej. 
Wstęp wolny!

Tytuł: O kim i o czym pisze Beckett w późnym dramacie Wtedy gdy
Prowadzi: Antoni Libera


Zapraszamy na kolejną Beckettowską odsłonę cyklu wykładów „Libera tłumaczy klasyków”. W trakcie poprzedniego spotkania Antoni Libera czytał i objaśniał wybrane fragmenty „Ostatniej taśmy”, tym razem zaś naszą uwagę kierować będzie na niuanse późnej sztuki irlandzkiego pisarza: „Wtedy gdy”.

Podczas spotkania Antoni Libera odsłoni przed nami niezwykle bogatą warstwę paraboliczną tej krótkiej sztuki. Udzielone interpretacyjne wskazówki i znajomość idiosynkrazji warsztatu Becketta pozwolą słuchaczom zbliżyć się do odpowiedzi na pytanie: „O kim i o czym pisze Beckett w późnym dramacie Wtedy gdy?”.

***

„Wtedy gdy” (oryg. That Time) to sztuka teatralna ukończona przez Becketta w 1975 roku. Jej premiera miała miejsce w 1976 roku w Royal Court Theatre w Londynie. Podobnie jak „Ostatnia taśma”, została ona napisana z myślą o irlandzkim aktorze, Patricku Magee. Ze wcześniejszą sztuką „Wtedy gdy” dzieli również pewien zabieg formalny: w obu sztukach na scenie obserwujemy reakcje starca, wsłuchanego w głos przypominający mu zdarzenia z przeszłości. W przeciwieństwie jednak do „Ostatniej taśmy”, głos nie został celowo utrwalony przez bohatera, ten zaś również nie reaguje nań w sposób inny niż niewerbalny. Cały tekst sztuki rozpisany jest na trzy głosy, opisujące w różnych konfiguracjach historie z młodości, wieku dojrzałego i starości bohatera. 

Wydarzenie na Facebooku

NCK Kult Interw 2018 rgb


Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.