Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Święta uciecha duszy - Angelus Silesius

Teologia Polityczna

Scheffler był osobą wszechstronnie wykształconą. Otrzymał tytuł doktora filozofii i medycyny. Pracował jako osobisty lekarz księcia Sylviusa Nimroda von Württemberg w Oleśnicy. Jego twórczość przekładał i popularyzował w okresie romantyzmu Adam Mickiewicz, niezwykle ceniący jego religijne miniatury zebrane w tomie Cherubinowy wędrowiec.

 

 

 

Święta uciecha duszy albo Duchowe pieśni pasterskie

Angelus Silesius

wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego

ilość stron: 432

 

 

 

 

 

Przedmowa

 

Mistyczna poezja Johannesa Schefflera (Anioła Ślązaka, 1624–1677) należy do niezwykle bogatego nurtu religijnej liryki barokowej, rozwijającego temat przynależności człowieka do sfery sacrum i świętości. Wrocławski poeta przypomina w swych wierszowanych medytacjach o zdobywaniu wiedzy na temat Bożego makrokosmosu. Wyposaża on swego bohatera w zdolności przenikania ziemi i sensorium Chrystusa, nadnaturalną świadomość jedności ciała i wiecznego ducha oraz w zmysł widzenia rzeczy świadczących o związku tego, co widzialne i niewidzialne. Scheffler był osobą wszechstronnie wykształconą. Otrzymał tytuł doktora filozofii i medycyny. Pracował jako osobisty lekarz księcia Sylviusa Nimroda von Württemberg w Oleśnicy. Jego twórczość przekładał i popularyzował w okresie romantyzmu Adam Mickiewicz, niezwykle ceniący jego religijne miniatury zebrane w tomie Cherubinowy wędrowiec.

 

Święta uciecha duszy (1657) to cykl wierszy religijnych o odzyskiwaniu i poznawaniu świętości przez człowieka, przewodnik po drogach wiodących do jasności oraz wielka księga naśladowania Jezusa. Wzrok wewnętrzny prowadzi bohatera lirycznych wyznań do stanu Chrystusowego raju, prawdziwej miłości i trwałego domu dla Duszy.

 

przeczytaj cały wstęp, spis treści i dwie pieśni Anioła Ślązaka

 

 

Teologia Polityczna


Czy podobał się Państwu ten artykuł?

Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.

Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.