Czy można wyznaczyć linię rozwojową – wiodącą przez kontynuację, inspirację ale i krytyczną rewizję – od konstytucji Nihil Novi z 1505 roku do porozumień sierpniowych 1980? Na to pytanie będą starali się odpowiedzieć goście kolejnej debaty Teologii Politycznej, podczas której postaramy się uchwycić z lotu ptaka panoramę polskiego republikanizmu.
W debacie udział wezmą:
prof. Marek A. Cichocki (Collegium Civitas, Teologia Polityczna);
dr Elżbieta Ciżewska-Martyńska (Uniwersytet Warszawski);
prof. Krzysztof Koehler (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego);
prowadzenie: Adam Talarowski (Teologia Polityczna).
Kiedy: 3 września (czwartek)
Godz. 18:00
Gdzie: INTERNET
Link do audycji: https://youtu.be/n4GMM8uBFww
Republikanizm polskiej myśli politycznej jest do dziś żywym przedmiotem debat i sporów. Upatruje się w nim szlachetne dziedzictwo, z którego warto czerpać, jak i niewiele dziś już wart spadek. Może wzbudzać takie emocje, gdyż był trwałym elementem polskich dziejów i sposobów myślenia, obecnym zarówno w Złotym Wieku potężnej, dostatniej i tolerancyjnej Rzeczypospolitej, jak i w złych czasach upadku państwowości w końcu XVIII wieku. Czy także na „Solidarność” warto spojrzeć przez pryzmat tego, co zaczerpnięto – świadomie, ale i niemal bezwiednie – z tych tradycji? Jakie znaczenie dla pojęć politycznych, społecznych, dla aksjologii, kultury i innych dziedzin życia wspólnotowego miało zakorzenienie w ideach republikańskich? Czy można wyznaczyć linię rozwojową, wiodącą przez kontynuację, inspirację ale i krytyczną rewizję: od konstytucji Nihil Novi z 1505 roku do porozumień sierpniowych 1980? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!