Od Nihil novi do Sierpnia '80. Tradycje republikańskie i Solidarność – zapraszamy na debatę

Od Nihil novi do Sierpnia '80. Tradycje republikańskie i Solidarność – zapraszamy na debatę

Czy można wyznaczyć linię rozwojową – wiodącą przez kontynuację, inspirację ale i krytyczną rewizję – od konstytucji Nihil Novi z 1505 roku do porozumień sierpniowych 1980? Na to pytanie będą starali się odpowiedzieć goście kolejnej debaty Teologii Politycznej, podczas której postaramy się uchwycić z lotu ptaka panoramę polskiego republikanizmu.

W debacie udział wezmą:
prof. Marek A. Cichocki (Collegium Civitas, Teologia Polityczna);
dr Elżbieta Ciżewska-Martyńska (Uniwersytet Warszawski);
prof. Krzysztof Koehler (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego);
prowadzenie: Adam Talarowski (Teologia Polityczna).

Kiedy: 3 września (czwartek)
Godz. 18:00
Gdzie: INTERNET
Link do audycji:
 https://youtu.be/n4GMM8uBFww

Republikanizm polskiej myśli politycznej jest do dziś żywym przedmiotem debat i sporów. Upatruje się w nim szlachetne dziedzictwo, z którego warto czerpać, jak i niewiele dziś już wart spadek. Może wzbudzać takie emocje, gdyż był trwałym elementem polskich dziejów i sposobów myślenia, obecnym zarówno w Złotym Wieku potężnej, dostatniej i tolerancyjnej Rzeczypospolitej, jak i w złych czasach upadku państwowości w końcu XVIII wieku. Czy także na „Solidarność” warto spojrzeć przez pryzmat tego, co zaczerpnięto – świadomie, ale i niemal bezwiednie – z tych tradycji? Jakie znaczenie dla pojęć politycznych, społecznych, dla aksjologii, kultury i innych dziedzin życia wspólnotowego miało zakorzenienie w ideach republikańskich? Czy można wyznaczyć linię rozwojową, wiodącą przez kontynuację, inspirację ale i krytyczną rewizję: od konstytucji Nihil Novi z 1505 roku do porozumień sierpniowych 1980? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie. 

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

2020 NCK dofinans interwencje RGB2


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wydaj z nami

Pomóż wydać  „Ucztę” Ksenofonta – 12. tom Biblioteki Klasycznej
„To jeden z najwybitniejszych i najcenniejszych utworów reprezentujących bogatą literaturę grecką okresu klasycznego” – Dorota Tymura
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.