Od Nihil novi do Sierpnia '80. Tradycje republikańskie i Solidarność – zapraszamy na debatę

Od Nihil novi do Sierpnia '80. Tradycje republikańskie i Solidarność – zapraszamy na debatę

Czy można wyznaczyć linię rozwojową – wiodącą przez kontynuację, inspirację ale i krytyczną rewizję – od konstytucji Nihil Novi z 1505 roku do porozumień sierpniowych 1980? Na to pytanie będą starali się odpowiedzieć goście kolejnej debaty Teologii Politycznej, podczas której postaramy się uchwycić z lotu ptaka panoramę polskiego republikanizmu.

W debacie udział wezmą:
prof. Marek A. Cichocki (Collegium Civitas, Teologia Polityczna);
dr Elżbieta Ciżewska-Martyńska (Uniwersytet Warszawski);
prof. Krzysztof Koehler (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego);
prowadzenie: Adam Talarowski (Teologia Polityczna).

Kiedy: 3 września (czwartek)
Godz. 18:00
Gdzie: INTERNET
Link do audycji:
 https://youtu.be/n4GMM8uBFww

Republikanizm polskiej myśli politycznej jest do dziś żywym przedmiotem debat i sporów. Upatruje się w nim szlachetne dziedzictwo, z którego warto czerpać, jak i niewiele dziś już wart spadek. Może wzbudzać takie emocje, gdyż był trwałym elementem polskich dziejów i sposobów myślenia, obecnym zarówno w Złotym Wieku potężnej, dostatniej i tolerancyjnej Rzeczypospolitej, jak i w złych czasach upadku państwowości w końcu XVIII wieku. Czy także na „Solidarność” warto spojrzeć przez pryzmat tego, co zaczerpnięto – świadomie, ale i niemal bezwiednie – z tych tradycji? Jakie znaczenie dla pojęć politycznych, społecznych, dla aksjologii, kultury i innych dziedzin życia wspólnotowego miało zakorzenienie w ideach republikańskich? Czy można wyznaczyć linię rozwojową, wiodącą przez kontynuację, inspirację ale i krytyczną rewizję: od konstytucji Nihil Novi z 1505 roku do porozumień sierpniowych 1980? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie. 

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

2020 NCK dofinans interwencje RGB2


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy rzeczy ostatecznych. Aby, prowadzić nasze działania potrzebujemy pieniędzy. Prosimy o hojność! (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wydaj z nami

Pomóż nam odczytać JP2 na nowo. Zorganizuj z nami cykl wykładów o nauczaniu papieża
Wesprzyj cykl wykładów JP2 NA NOWO ODCZYTANY. DZIEŁO/KONTEKSTY/IDEE
Brakuje

Wpłać darowiznę
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.