Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Od Nihil novi do Sierpnia '80. Tradycje republikańskie i Solidarność – zapraszamy na debatę

Od Nihil novi do Sierpnia '80. Tradycje republikańskie i Solidarność – zapraszamy na debatę

Czy można wyznaczyć linię rozwojową – wiodącą przez kontynuację, inspirację ale i krytyczną rewizję – od konstytucji Nihil Novi z 1505 roku do porozumień sierpniowych 1980? Na to pytanie będą starali się odpowiedzieć goście kolejnej debaty Teologii Politycznej, podczas której postaramy się uchwycić z lotu ptaka panoramę polskiego republikanizmu.

W debacie udział wezmą:
prof. Marek A. Cichocki (Collegium Civitas, Teologia Polityczna);
dr Elżbieta Ciżewska-Martyńska (Uniwersytet Warszawski);
prof. Krzysztof Koehler (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego);
prowadzenie: Adam Talarowski (Teologia Polityczna).

Kiedy: 3 września (czwartek)
Godz. 18:00
Gdzie: INTERNET
Link do audycji:
 https://youtu.be/n4GMM8uBFww

Republikanizm polskiej myśli politycznej jest do dziś żywym przedmiotem debat i sporów. Upatruje się w nim szlachetne dziedzictwo, z którego warto czerpać, jak i niewiele dziś już wart spadek. Może wzbudzać takie emocje, gdyż był trwałym elementem polskich dziejów i sposobów myślenia, obecnym zarówno w Złotym Wieku potężnej, dostatniej i tolerancyjnej Rzeczypospolitej, jak i w złych czasach upadku państwowości w końcu XVIII wieku. Czy także na „Solidarność” warto spojrzeć przez pryzmat tego, co zaczerpnięto – świadomie, ale i niemal bezwiednie – z tych tradycji? Jakie znaczenie dla pojęć politycznych, społecznych, dla aksjologii, kultury i innych dziedzin życia wspólnotowego miało zakorzenienie w ideach republikańskich? Czy można wyznaczyć linię rozwojową, wiodącą przez kontynuację, inspirację ale i krytyczną rewizję: od konstytucji Nihil Novi z 1505 roku do porozumień sierpniowych 1980? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie. 

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

2020 NCK dofinans interwencje RGB2


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.