Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

[28.05 // ŚRODA] Sny, samuraje, sobowtóry. Debata o kinie Akiry Kurosawy

[28.05 // ŚRODA] Sny, samuraje, sobowtóry. Debata o kinie Akiry Kurosawy

Co sceny z feudalnej Japonii mogą powiedzieć nam o współczesnej polityce? Jak książę Myszkin znalazł się na wyspie Hokkaido, a Makbet u stóp góry Fudżi? Czy można wyłuskać prawdę ze sprzecznych zeznań – i czy warto? Czy filmy uczą nas, jak ochronić społeczność przed bezprawiem, a świat przed ekologiczną katastrofą? Między innymi o tym będziemy rozmawiać w środę, 28 maja o godz. 18.00 w redakcji Teologii Politycznej podczas debaty poświęconej Akirze Kurosawie i jego twórczości.

Niewątpliwie jeden z największych reżyserów w dziejach kina, jak mało kto umiejący połączyć widowisko z filozofią, uniwersalistyczny humanizm ze specyfiką własnej kultury narodowej. Akira Kurosawa, twórca Siedmiu samurajów Straży przybocznej, jest przykładem artysty, który Kiplingowskiemu sceptycyzmowi w kwestii spotkania Wschodu z Zachodem przeciwstawił swoje dzieło, w którym bez najmniejszego dysonansu Szekspir przegląda się w kostiumie epoki szogunów, japońskie średniowiecze – w lustrze europejskiego modernizmu. Twórca, którego sny kolorowali pospołu dawni mistrzowie drzeworytu i Vincent van Gogh, który bez kompleksów przenosił się między konwencjami kina noir i jidaigeki, zachwycał miłośników kina na całym świecie (przy cokolwiek nieprzekonującym votum separatum malkontentów z „Cahiers du Cinéma”), a wyraźne inspiracje jego twórczością odnajdziemy zarówno w ascetycznych dramatach i w kosmicznych blockbusterach. O Kurosawie rozmawiać można bez końca – dlatego też po poświęconym mu numerze „Teologii Politycznej Co Tydzień” zapraszamy na debatę, która będzie jego rozwinięciem i kontynuacją.

W dyskusji o reżyserze Tronu we krwi udział wezmą:

➤ Łukasz Jasina (filmoznawca, publicysta)
➤ Piotr Kletowski (znawca kina azjatyckiego, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego)
➤ Mateusz Werner (filozof kultury, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Spotkanie odbędzie się w formie stacjonarnej w siedzibie Teologii Politycznej, przy ul. Koszykowej 24 lok. 7 w Warszawie. Wydarzenie będzie również transmitowane online: link do transmisji opublikujemy wkrótce.

Gdzie: Siedziba Teologii Politycznej, ul. 24 m.7 (Warszawa).
Kiedy: 28 maja (środa), godz. 18.00. 
Wstęp wolny!

Zachęcamy także do lektury numeru „Teologii Politycznej Co Tydzień”, poświęconego Akirze Kurosawie.

 


Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.