[28.05 // ŚRODA] Sny, samuraje, sobowtóry. Debata o kinie Akiry Kurosawy

Co sceny z feudalnej Japonii mogą powiedzieć nam o współczesnej polityce? Jak książę Myszkin znalazł się na wyspie Hokkaido, a Makbet u stóp góry Fudżi? Czy można wyłuskać prawdę ze sprzecznych zeznań – i czy warto? Czy filmy uczą nas, jak ochronić społeczność przed bezprawiem, a świat przed ekologiczną katastrofą? Między innymi o tym będziemy rozmawiać w środę, 28 maja o godz. 18.00 w redakcji Teologii Politycznej podczas debaty poświęconej Akirze Kurosawie i jego twórczości.

Niewątpliwie jeden z największych reżyserów w dziejach kina, jak mało kto umiejący połączyć widowisko z filozofią, uniwersalistyczny humanizm ze specyfiką własnej kultury narodowej. Akira Kurosawa, twórca Siedmiu samurajów Straży przybocznej, jest przykładem artysty, który Kiplingowskiemu sceptycyzmowi w kwestii spotkania Wschodu z Zachodem przeciwstawił swoje dzieło, w którym bez najmniejszego dysonansu Szekspir przegląda się w kostiumie epoki szogunów, japońskie średniowiecze – w lustrze europejskiego modernizmu. Twórca, którego sny kolorowali pospołu dawni mistrzowie drzeworytu i Vincent van Gogh, który bez kompleksów przenosił się między konwencjami kina noir i jidaigeki, zachwycał miłośników kina na całym świecie (przy cokolwiek nieprzekonującym votum separatum malkontentów z „Cahiers du Cinéma”), a wyraźne inspiracje jego twórczością odnajdziemy zarówno w ascetycznych dramatach i w kosmicznych blockbusterach. O Kurosawie rozmawiać można bez końca – dlatego też po poświęconym mu numerze „Teologii Politycznej Co Tydzień” zapraszamy na debatę, która będzie jego rozwinięciem i kontynuacją.

W dyskusji o reżyserze Tronu we krwi udział wezmą:

➤ Łukasz Jasina (filmoznawca, publicysta)
➤ Piotr Kletowski (znawca kina azjatyckiego, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego)
➤ Mateusz Werner (filozof kultury, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Spotkanie odbędzie się w formie stacjonarnej w siedzibie Teologii Politycznej, przy ul. Koszykowej 24 lok. 7 w Warszawie. Wydarzenie będzie również transmitowane online: link do transmisji opublikujemy wkrótce.

Gdzie: Siedziba Teologii Politycznej, ul. 24 m.7 (Warszawa).
Kiedy: 28 maja (środa), godz. 18.00. 
Wstęp wolny!

Zachęcamy także do lektury numeru „Teologii Politycznej Co Tydzień”, poświęconego Akirze Kurosawie.