Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

"Krew z mlekiem" - spotkanie z autorką w Krakowie - przeczytaj i posłuchaj jak było

"Krew z mlekiem" - spotkanie z autorką w Krakowie - przeczytaj i posłuchaj jak było

Udział w spotkaniu wzięła autorka, prof. Krzysztof Koehler, dr Jolanta Rzegocka i Jan Polkowski. Rozmowę prowadził Adam Leszkiewicz z magazynu Pressje

29 IV 2015 w Klubie Jagiellońskim odbyła się dyskusja wokół książki Marty Kwaśnickiej Krew z mlekiem. Udział w spotkaniu wzięła autorka, prof. Krzysztof Koehler, dr Jolanta Rzegocka i Jan Polkowski. Rozmowę prowadził Adam Leszkiewicz z magazynu Pressje.

Marta Kwaśnicka opisała swoją książkę jako pozycję traktującą przede wszystkim, choć nie wprost, o Polsce, a także, na poziomie filozoficznym, o napięciu między sensualnym i idealnym wymiarem ludzkiego życia. Napięciu, które w przypadku polskości przyjmuje postać sporu między odczytywaniem Polski sentymentalno-estetycznie, a traktowaniem jej bardziej intelektualnie.

Dr Jolanta Rzegocka spojrzała na książkę z perspektywy współczesnej sytuacji polskiej eseistyki i tradycji ,,eseju środkowoeuropejskiego”. Krew z mlekiem to zdaniem dr Rzegockiej godna kontynuacja tradycji i dowód na to, że esej polski mimo niezbyt wielkiego obecnie zainteresowania szerokiej publiczności, jest w dobrej kondycji.

Jan Polkowski zwrócił uwagę na sformułowania z esejów Marty Kwaśnickiej, które uznał za nienajlepsze, bądź całkiem nietrafione. Postawił między innymi pytanie o zasadność nazywania kultury polskiej dziwaczną i wyraził przekonanie, że Marta Kwaśnicka wpisuje się używaniem tego rodzaju sformułowań w politycznie poprawną krytykę polskości.

Krzysztof Koehler starał się ukazać koherencję myśli przedstawionej w Krwi z mlekiem, która powoduje że zbiór trzeba oceniać jako całość, nie zaś wyłącznie przez pryzmat pojedynczych sformułowań.

Karol Szczerbiński

Posłuchaj:
[mp3 plik=http://multimedia.teologiapolityczna.pl/assets/Audio/Kwasnicka-Krakow-29-04-2015.mp3]


Wydaj z nami

Zostań mecenasem tygodnika idei Teologii Politycznej w 2025!
„Interesują nas właśnie te idee, które zbudowały naszą rzeczywistość, postaci odzwierciedlające głębsze znaczenie własnej wspólnoty politycznej, wydarzenia, które ukazują sens zastanego losu”
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.