Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Izrael i Objawienie. Narodziny sensu - zobacz jak było na krakowskiej premierze!

Izrael i Objawienie. Narodziny sensu - zobacz jak było na krakowskiej premierze!

Uwagę gości przyciągnęły istotne dla myśli autora Izraela i Objawienia kategorie doświadczenia i symbolizacji

 27 marca w Instytucie Myśli Józefa Tischnera odbyła się debata pt. Izrael i Objawienie. Narodziny sensu, poświęcona niedawno wydanemu przez Teologię Polityczną pierwszemu tomowi Order and History Erica Voegelina, noszącemu tytuł Izrael i Objawienie. Wzięli w niej udział prof. Krzysztof Bielawski, dr Piotr Dardziński, prof. Jan Andrzej Kłoczowski OP oraz prof. Arkady Rzegocki.

Dyskutujący poruszyli miedzy innymi kwestię zasadności przypominania czy propagowania myśli Voegelina w kontekście współczesnej kultury europejskiej i polskiej. Prof. Rzegocki twierdził, że refleksja niemieckiego filozofa powinna nam pomóc odkryć naszą własną tożsamość i  budować głęboka refleksję polityczną.

Uwagę gości przyciągnęły istotne dla myśli autora Izraela i Objawienia kategorie doświadczenia i symbolizacji. Roztrząsano naturę zetknięcia się z transcendentną rzeczywistością, prowadzącego do skoku w istnieniu, zmiany w przenikającym społeczność myśleniu o tym, co boskie.

Postawiono pytanie o niebezpieczeństwo popadnięcia w ideologię związane z ewidentnie wybiórczym traktowaniem przez Voegelina historii oraz pochylono się nad interpretacyjno-komentatorskim kunsztem autora.

Goście zgodnie uznali Izrael i Objawienie za dzieło interesujące, wyrazili jednak przypuszczenie, że rzetelna jego ocena wymagałaby uwzględnienia całości myśli autora, a więc i nie wydanych jeszcze po polsku tomów Order and History.

Karol Szczerbiński

 

Przeczytaj więcej o książce

 

Zobacz jak było na warszawskiej premierze książki

 

Zobacz:

Dyskusja zorganizowana dzięki wsparciu:

 

 

 

 

Galeria:
(fot. Alicja Dybowska) 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.