Uwagę gości przyciągnęły istotne dla myśli autora Izraela i Objawienia kategorie doświadczenia i symbolizacji
27 marca w Instytucie Myśli Józefa Tischnera odbyła się debata pt. Izrael i Objawienie. Narodziny sensu, poświęcona niedawno wydanemu przez Teologię Polityczną pierwszemu tomowi Order and History Erica Voegelina, noszącemu tytuł Izrael i Objawienie. Wzięli w niej udział prof. Krzysztof Bielawski, dr Piotr Dardziński, prof. Jan Andrzej Kłoczowski OP oraz prof. Arkady Rzegocki.
Dyskutujący poruszyli miedzy innymi kwestię zasadności przypominania czy propagowania myśli Voegelina w kontekście współczesnej kultury europejskiej i polskiej. Prof. Rzegocki twierdził, że refleksja niemieckiego filozofa powinna nam pomóc odkryć naszą własną tożsamość i budować głęboka refleksję polityczną.
Uwagę gości przyciągnęły istotne dla myśli autora Izraela i Objawienia kategorie doświadczenia i symbolizacji. Roztrząsano naturę zetknięcia się z transcendentną rzeczywistością, prowadzącego do skoku w istnieniu, zmiany w przenikającym społeczność myśleniu o tym, co boskie.
Postawiono pytanie o niebezpieczeństwo popadnięcia w ideologię związane z ewidentnie wybiórczym traktowaniem przez Voegelina historii oraz pochylono się nad interpretacyjno-komentatorskim kunsztem autora.
Goście zgodnie uznali Izrael i Objawienie za dzieło interesujące, wyrazili jednak przypuszczenie, że rzetelna jego ocena wymagałaby uwzględnienia całości myśli autora, a więc i nie wydanych jeszcze po polsku tomów Order and History.
Karol Szczerbiński
Zobacz jak było na warszawskiej premierze książki
Zobacz:
Dyskusja zorganizowana dzięki wsparciu:
Galeria:
(fot. Alicja Dybowska)