Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Zmarł prof. Henryk Samsonowicz

Zmarł prof. Henryk Samsonowicz

W wieku 91 lat zmarł prof. Henryk Samsonowicz, wybitny historyk mediewista związany z Uniwersytetem Warszawskim. Rektorem tej uczelni był na początku lat 80. XX wieku – w czasie karnawału „Solidarności”.

Henryk Samsonowicz od początku swej akademickiej drogi związany był z warszawską uczelnią, na której obronił pracę magisterską, doktorską, a także uzyskał habilitację. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1971 roku, a dekadę później został profesorem zwyczajnym nauk humanistycznych. Jego wykładowcami i współpracownikami byli najważniejsi wychowawcy powojennego pokolenia historyków, m.in. Aleksander Gieysztor, Witold Kula, Tadeusz Manteuffel czy Stanisław Herbst.

W latach 1970-1973 Henryk Samsonowicz pełnił funkcję dziekana Wydziału Historycznego UW. W połowie lat 70. zainicjował pierwszą olimpiadę historyczną, która do dziś jest najważniejszym konkursem wiedzy historycznej dla licealistów. W okresie 1975-1980 piastował stanowisko dyrektora Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, a na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych działał w zainicjowanej przez siebie Komisji Mediewistycznej Polskiego Towarzystwa Historycznego. W tym czasie często pełnił też rolę eksperta historycznego w popularnym teleturnieju telewizyjnym „Wielka Gra”.

W 1980 r. prof. Henryk Samsonowicz zaangażował się w działalność NSZZ „Solidarność”. Zarówno przez studentów, jak i współpracowników był darzony ogromnym szacunkiem, co zaowocowało jego wyborem na funkcję rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Pełnił ją do 1982 roku, kiedy to – w czasie stanu wojennego – został zmuszony prze władze do ustąpienia ze stanowiska.

Jako reprezentant strony solidarnościowej prof. Samsonowicz brał czynny udział w pracach okrągłego stołu. Po utworzeniu rządu Tadeusza Mazowieckiego, objął w nim tekę ministra edukacji narodowej. W trakcie jego urzędowania do szkół zostały wprowadzone zajęcia z religii, a programy nauczania zrewidowane i oczyszczone z propagandy komunistycznej.

Prof. Samsonowicz był członkiem wielu prestiżowych instytucji naukowych, m.in. Polskiej Akademii Umiejętności, Polskiej Akademii Nauk, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Rady Muzeum Historii Żydów Polskich. W Radzie Muzeum Historii Polski pełnił funkcję wiceprzewodniczącego. W dowód uznania dla jego osiągnięć przyznano mu kilka doktoratów honoris causa, francuską Legię Honorową, a także został uhonorowany Orderem Orła Białego. 

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

Źródło: Uniwersytet Warszawski/PAP

Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

[WYWIAD] Henryk Samsonowicz: Bez Mahometa nie byłoby Mieszka I 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Kotwice w niebie” Rémiego Brague'a po polsku
Zostań współwydawcą pierwszego tłumaczenia książki prof. Rémiego Brague'a
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.