Dzisiaj odszedł do Pana kardynał Zenon Grocholewski – jeden z najbliższych współpracowników trzech papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Informację do publicznej wiadomości przekazało biuro prasowe Episkopatu Polski.
Kardynał Grocholewski przez kilka dekad pełnił wiele ważnych funkcji w Watykanie. Już w latach 70. Ubiegłego wieku pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, dochodząc stopniowo do funkcji prefekta tej instytucji. W 1983 roku z rąk papieża Jana Pawła II przyjął święcenia biskupie. W 2001 roku został kardynałem diakonem by po dziesięciu latach – w 2011 r. – zostać promowanym do najwyższej rangi kardynalskiej – kardynała prezbitera. Powszechnie był uznawany za jednego z najlepszych znawców katolickiego prawa kanonicznego – na początku lat 80. brał m.in. czynny udział w pracach nad nowym Kodeksem Prawa Kanonicznego oraz nad reformą Kurii Rzymskiej.
Z woli Jana Pawła II kardynał Zenon Grocholewski objął w 1999 roku funkcję prefekta jednej z najważniejszych instytucji watykańskich – Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, zajmującej się całokształtem katolickiego systemu oświaty i nauki. Przewodził jej przez 16 lat, w trakcie pontyfikatów trzech papieży – Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Z urzędu odszedł w 2015 roku przechodząc jednocześnie na emeryturę.
Papież Franciszek w depeszy kondolencyjnej napisał: Wspominam z wdzięcznością zasłużoną pracę, jaką wykonał jako wykładowca prawa kanonicznego na papieskich uniwersytetach Gregoriańskim i Laterańskim, a także, jako autor licznych publikacji naukowych. Na śmierć polskiego kardynała zareagowało również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Z głębokim żalem żegnam Kardynała Zenona Grocholewskiego, bliskiego współpracownika św. Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka, erudytę, autora wybitnych prac naukowych, człowieka wielkiej wiary i wielkiego intelektu. Jego bliskim składam wyrazy współczucia – napisał na Twitterze wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.
Zeneon Grocholewski urodził się w 1939 r. w podpoznańskich Bródkach. Powołanie kapłańskie odkrył na wczesnym etapie życia, ucząc się – zaraz po szkole podstawowej – w niższym seminarium duchownym w Wolsztynie. Po jego ukończeniu studiował filozofię i teologię w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu, gdzie w 1963 roku, z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka, przyjął święcenia prezbiteratu. Jego ziemskie życie dobiegło końca 17 lipca 2020 roku, w wieku niespełna 81 lat. Jego ciało zostanie pochowane w krypcie katedry poznańskiej.
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!