O. Jacek Salij o św. Augustynie i swojej nowej książce w audycji „Siódma 9”

O. Jacek Salij o św. Augustynie i swojej nowej książce w audycji „Siódma 9”

Pisma św. Augustyna to jedno wielkie świadectwo wiary. Przebija z nich pokora wobec Bożego objawienia połączona z niewiarygodnie fascynującą inteligencją – mówił w poranku rozgłośni katolickich „Siódma 9” o. Jacek Salij OP

Rozmowa z o. Jackiem Salijem OP w poranku rozgłośni katolickich miała miejsce w związku z ukazaniem się najnowszej książki dominikanina poświęconej jednemu z największych Ojców Kościoła – Św. Augustynowi. Tom zatytułowany „Dzieła wybrane. Tom I. Święty Augustyn” ukazał się nakładem Teologii Politycznej. Ojciec Salij w trakcie rozmowy, którą prowadził red. Karol Gac, mówił m.in.: 

„Św. Augustyn jedno wie – że jest członkiem Kościoła katolickiego i nie zamierza głosić swoich mądrości. On chce przekazywać naszą świętą wiarę katolicką. To pokora wobec Bożego objawienia połączona z niewiarygodnie fascynującą inteligencją. On umarł w roku 430, czyli ponad pięć stuleci przed Bolesławem Chrobrym, a po dziś dzień jak do tych tekstów sięgamy, mają one coś tak niesłychanie fascynującego, a zarazem tam nie ma wysuwania na pierwszy plan samego siebie. (…) To jest jedno wielkie wspaniałe świadectwo wiary. Nie dlatego, że Kościół tak naucza, on to przyjmuje, tylko on w wierze Kościoła rozpoznaje się jak ryba w wodzie”.

„Jest coś takiego cudownego w rządach opatrzności Bożej nad nami, że różne ważne tematy stają się rozpoznawalne dla niektórych spośród nas i dzięki temu one trwają, one żyją, są przekazywane. Oczywiście się nie spodziewam, że wszyscy słuchacze natychmiast się zainteresują św. Augustynem. Nie jest wykluczone, że czasem któremuś ze słuchaczy się zdarzy taka przygodna jak mnie, że kompletnie przypadkowo człowiek natrafi na jakieś przewspaniałe spojrzenie św. Augustyna. Mam nadzieję, że może ktoś sięgnie do tej mojej książki i to będzie początek wspaniałej przygody z tym wielkim myślicielem, w którym Kościół rozpoznaje niewątpliwie najwybitniejszego teologa Kościoła zachodniego pierwszego tysiąclecia i jednego z największych w ogóle teologów Kościoła katolickiego”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, która została przeprowadzona przez Karola Gaca.


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wydaj z nami

Pomóż wydać  „Ucztę” Ksenofonta – 12. tom Biblioteki Klasycznej
„To jeden z najwybitniejszych i najcenniejszych utworów reprezentujących bogatą literaturę grecką okresu klasycznego” – Dorota Tymura
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.