Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Czytanie Tomasza - Albert Zimmermann

Ktoś, kto bierze do rąk książkę poświęconą myślicielowi — teologowi i filozofowi — który żył przed ponad siedmiuset laty, może zadać sobie pytanie: Czy człowiek należący do tak odległej od nas epoki ma nam jeszcze dzisiaj coś do powiedzenia?

Ktoś, kto bierze do rąk książkę poświęconą myślicielowi — teologowi i filozofowi — który żył przed ponad siedmiuset laty, może zadać sobie pytanie: Czy człowiek należący do tak odległej od nas epoki ma nam jeszcze dzisiaj coś do powiedzenia?

 

 

 

Czytanie Tomasza

Albert Zimmermann

wydawca: Oficyna Naukowa

ilość stron: 272

 

 

 

Zaproszenie do lektury Tomasza z Akwinu
Jarosław Merecki

Ktoś, kto bierze do rąk książkę poświęconą myślicielowi — teologowi i filozofowi — który żył przed ponad siedmiuset laty, może zadać sobie pytanie: Czy człowiek należący do tak odległej od nas epoki ma nam jeszcze dzisiaj coś do powiedzenia? Nauka dokonała od tamtego czasów ogromnych postępów, co więcej, w nowożytności  powstał jej nowy paradygmat, który wiele z twierdzeń  z zakresu kosmologii czy fizyki, które znajdujemy u myślicieli średniowiecznych, odesłał do naukowych annałów. Czy zatem zajmowanie się Tomaszem dzisiaj może płynąć z jakichś innych powodów niż tylko czyste zainteresowanie historią? Do tych wątpliwości mogą dołączyć się jeszcze inne. Tomasz z Akwinu żył w średniowieczu, a nadal możemy się niejednokrotnie spotkać z opinią, jakoby były to wieki ciemne. Można by zatem sądzić, że nowoczesnemu — oświeconemu — człowiekowi nie mają one wiele do powiedzenia. A ponadto: Czy myśl Tomasza, który nade wszystko był chrześcijańskim teologiem,  nie jest ściśle związana z określonym wyznaniem religijnym?

 

Sądzę, że książka Alberta Zimmermanna, znakomitego znawcy filozofii średniowiecznej, poświęcona czytaniu Tomasza, rozwiewa te wątpliwości. Zaletą pracy Zimmermanna jest między innymi to, że — zgodnie z tytułem — rzeczywiście uczy ona czytać Tomasza, tj. korzystać bezpośrednio z jego tekstów, i pomaga w ich rozumieniu. Nie mamy tu zatem do czynienia z książką kogoś, kto należy do filozoficznej szkoły zwanej tomizmem. W ciągu wieków pojawiło się zresztą wiele konkurujących ze sobą szkół tomistycznych, tak że sam ich przegląd wymagałby osobnej rozprawy (Zimmermann wspomina o nich krótko w ostatnim rozdziale swojej książki). Z kart książki Zimmermanna przemawia do nas sam Tomasz, a autor pomaga nam zrozumieć sposób argumentacji średniowiecznego myśliciela.

 

przeczytaj cały wstęp Mereckiego oraz fragment książki Zimmermanna, przejrzyj spis treści

 

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.