Wykład Prof. György Geréby'ego

Wykład Prof. György Geréby'ego

Nacjonalizm jako problem teologiczny. Stanowisko Erika Petersona. 13 kwietnia 2012 roku o godz. 18.00 w gmachu UKSW

Nacjonalizm jako problem teologiczny. Stanowisko Erika Petersona

Wykład (w języku angielskim) odbędzie się 13 kwietnia 2012 roku o godz. 18.00  w gmachu UKSW przy ul. Dewajtis 5, w sali 052 (Stara Senacka) 

W XVIII-tym wieku Jan Jakub Rousseau zauważył, że „wszystko wiąże się z polityką” i „żaden naród nie będzie nigdy czym innym, jak tylko tym, czym uczyni go charakter jego rządu”.  W połowie XX wieku – m.in. dzięki myślicielom takim jak Erik Peterson, Carl Schmitt czy Jacob Taubes – do głosu doszła świadomość teologicznego czy krypto- teologicznego zaplecza myśli zachodniej, w tym także myślenia politycznego. Carl Schmitt stwierdził, że „dziś wszystko jest teologią”, zaś Giorgio Agamben dodał: „każdemu, kto chciałby zrozumieć co naprawdę dzisiaj się dzieje, radziłbym nie lekceważyć teologii”.

Erik Peterson – jeden z największych teologów XX wieku – pamiętany jest dzisiaj głównie jako adwersarz Carla Schmitta i jego koncepcji teologii politycznej. Wkrótce po swej konwersji na katolicyzm w 1930 roku Peterson na stałe zamieszkał w Rzymie. Po II wojnie światowej odwiedził swe rodzinne Niemcy tylko raz, w roku 1951, gdy udał się tam z wykładem: Zagadnienie nacjonalizmu we wczesnym chrześcijaństwie, w którym rozpatrzył kwestię nacjonalizmu jako problem teologiczny.

Profesor György Geréby – historyk filozofii z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie – jest autorem wielu prac na temat Petersona, Schmitta i teologii politycznej. W swoim wykładzie przypomni wykład niemieckiego teologa z 1951 roku i na nowo przeanalizuje przytoczone w nim argumenty.

 


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.