Nacjonalizm jako problem teologiczny. Stanowisko Erika Petersona. 13 kwietnia 2012 roku o godz. 18.00 w gmachu UKSW
Nacjonalizm jako problem teologiczny. Stanowisko Erika Petersona
Wykład (w języku angielskim) odbędzie się 13 kwietnia 2012 roku o godz. 18.00 w gmachu UKSW przy ul. Dewajtis 5, w sali 052 (Stara Senacka)
W XVIII-tym wieku Jan Jakub Rousseau zauważył, że „wszystko wiąże się z polityką” i „żaden naród nie będzie nigdy czym innym, jak tylko tym, czym uczyni go charakter jego rządu”. W połowie XX wieku – m.in. dzięki myślicielom takim jak Erik Peterson, Carl Schmitt czy Jacob Taubes – do głosu doszła świadomość teologicznego czy krypto- teologicznego zaplecza myśli zachodniej, w tym także myślenia politycznego. Carl Schmitt stwierdził, że „dziś wszystko jest teologią”, zaś Giorgio Agamben dodał: „każdemu, kto chciałby zrozumieć co naprawdę dzisiaj się dzieje, radziłbym nie lekceważyć teologii”.
Erik Peterson – jeden z największych teologów XX wieku – pamiętany jest dzisiaj głównie jako adwersarz Carla Schmitta i jego koncepcji teologii politycznej. Wkrótce po swej konwersji na katolicyzm w 1930 roku Peterson na stałe zamieszkał w Rzymie. Po II wojnie światowej odwiedził swe rodzinne Niemcy tylko raz, w roku 1951, gdy udał się tam z wykładem: Zagadnienie nacjonalizmu we wczesnym chrześcijaństwie, w którym rozpatrzył kwestię nacjonalizmu jako problem teologiczny.
Profesor György Geréby – historyk filozofii z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie – jest autorem wielu prac na temat Petersona, Schmitta i teologii politycznej. W swoim wykładzie przypomni wykład niemieckiego teologa z 1951 roku i na nowo przeanalizuje przytoczone w nim argumenty.
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!