Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Wit Chlondowski OFM – Objawienia prywatne. Praktyczny przewodnik

Wit Chlondowski OFM – Objawienia prywatne. Praktyczny przewodnik

Nakładem wydawnictwa „W drodze” ukazała się nowa pozycja pt. „Objawienia prywatne. Praktyczny przewodnik” autorstwa Wita Chlondowskiego OFM. Autor pokazuje, czym jest objawienie prywatne w kontekście objawienia jedynego – w Chrystusie, a także – jakie są kryteria uznania czegoś za objawienie czy proroctwo. To wszystko może pomóc czytelnikowi „badać Ducha” i zbieżność z nauczaniem Chrystusa.

Tytuł: Objawienia prywatne. Praktyczny przewodnik
Autor: Wit Chlondowski OFM
Rok wydania: 2022
ISBN: 978-83-7906-599-8

 

Objawienia prywatne – nawet te uznane oficjalnie przez Kościół – budzą skrajne emocje. Często przyciągają tylu samo przeciwników, ilu zwolenników. Nikt nie ma obowiązku w nie wierzyć, jednak od wieków stanowią punkt odniesienia dla wielu katolików. Są pomocą w poznawaniu jedynego Objawienia, jednak ich zdecydowana większość to objawienia fałszywe, które przeinaczają nauki zawarte w Piśmie Świętym i Tradycji. 

Proroctwo to fascynujący temat. Jak każdy Boży dar wymaga jednak rozeznania i przyjęcia. Autentyczne objawienie prywatne ma szansę stać się źródłem błogosławieństwa i nawrócenia dla całych narodów, ale objawienie fałszywe może być przyczyną zwiedzenia dla wielu – pisze Wit Chlondowski OFMw książce Objawienia prywatne.

Emil Smolana OP i Radosław Broniek OP – szefowie Dominikańskiego Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach w rozmowie z Januszem Pydą OP (całość dostępna jest tutaj) powiedzieli, że w swojej pracy często spotykają się z problemem, jakim jest rzetelne rozróżnienie, co Kościół uznaje za objawienie, a co niekoniecznie mieści się w obiektywnych kryteriach.

Ten przewodnik wychodzi naprzeciw temu problemowi. Franciszkanin Wit Piotr Chlondowski OFM pokazuje, czym jest objawienie prywatne w kontekście objawienia jedynego – w Chrystusie, a także – jakie są kryteria uznania czegoś za objawienie czy proroctwo. To wszystko może pomóc czytelnikowi „badać Ducha” i zbieżność z nauczaniem Chrystusa.

Autor zadaje pytania i szuka odpowiedzi dotyczących m.in. tego, czym tak naprawdę są objawienia prywatne i jak mają się one do Objawienia publicznego, jak rozeznawać autentyczność objawień i jak je interpretować oraz jak podchodzić do objawień świętych, które wydają się negować prawdy wiary.

To już druga publikacja, która ukazała się w ramach serii Pszenica i Kąkol – serii wydawanej wspólnie przez Wydawnictwo W drodze i Dominikańskie Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach.

O autorze:
Wit Piotr Chlondowski OFM (1980 r.) – franciszkanin, doktor teologii dogmatycznej, duszpasterz Wspólnoty i  Szkoły Nowej Ewangelizacji „Zacheusz” w Cieszynie, wykładowca WSD w Katowicach Panewnikach. W 2013 r. obronił doktorat pt. „Pneumatologia Raniera Cantalamessy” na KUL (wydany pt. Spełniona Obietnica. Kim jest i jak działa Duch Święty, Wydawnictwo Zacheusz, Cieszyn 2016). Specjalizuje się w dziedzinach: pneumatologia, teologia charyzmatów i objawień prywatnych, nowe ruchy kościelne, teologia Josepha Ratzingera, ekumenizm. 

O serii:

„Pszenica i Kąkol” to seria książek dotyczących powiązań pomiędzy teologią, duchowością a praktyką życia chrześcijańskiego. Zamiarem autorów jest refleksja na temat tego: „(…) co jest ewangeliczną pszenicą, a co zasiewem Złego, kąkolem”. W ramach serii Wydawnictwo W drodze planuje wydać siedem tytułów.
W poszczególnych tomach autorzy będą szukać odpowiedzi na pytania, m.in. o to: Jak nowe formy religijne zaspokajają duchowy głód człowieka? Czy da się z nich coś zaczerpnąć? Czy można korzystać z orientalnych technik medytacyjnych, wschodnich sztuk walki czy też chińskich praktyk leczniczych? Czy magia jest czymś niebezpiecznym dla człowieka? Jak roztropnie korzystać z rozmaitych ofert rozwoju, aby nie zatracić perspektywy wzrostu w miłości chrześcijańskiej? Które z doktryn, obrzędów czy metod medycyny alternatywnej mogą być niebezpieczne dla wiary chrześcijańskiej i prowadzą człowieka na duchowe bezdroża, a nawet przyczyniają się do utraty zdrowia psychofizycznego czy wręcz możliwości zbawienia? A także: Czy mamy wierzyć wszystkim nowym prorokom albo objawieniom prywatnym, zwłaszcza wieszczącym rychły koniec świata? Czy każda pobożność prowadzi ku Bogu? Jakie praktyki wypaczają naszą duchowość? W jaki sposób Kościół rozumie cud czy uzdrowienie? Co to znaczy czytać Biblię „po katolicku”? Kiedy dana wspólnota jest zdrowa i można w niej wzrastać, a kiedy staje się ona sektą, która zamyka człowieka na Chrystusa? Kim powinien być świecki lider i jaka jest jego rola we wspólnocie kościelnej?


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.