Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

W obronie spraw najważniejszych. Szkice o apologii – ks. Przemysław Artemiuk

W obronie spraw najważniejszych. Szkice o apologii – ks. Przemysław Artemiuk

Nakładem Wydawnictwa Polskiej Prowincji Dominikanów „W Drodze” ukazała się najnowsza książka księdza Przemysława Artemiuka „W obronie spraw najważniejszych. Szkice o apologii”. Autor stawia sobie za cel udowodnienie aktualności dziedziny, jaką jest apologia, jak również wykazanie jak głęboko ona dziś sięga.

„Aktualny kontekst decydująco wpływa na przedmiot nowej apologii i go kształtuje. Tradycyjnie definiowano go jako obro­nę wiary i wartości chrześcijańskich, jednak z perspektywy naj­nowszych badań takie stwierdzenie jest niewystarczające. Chcąc całościowo spojrzeć na przedmiot nowej apologii, należy go po­szerzyć i dostrzec, iż obrona zaczyna się już zdecydowanie wcze­śniej, w obrębie samej cywilizacji, a jej przestrzenią jest najpierw człowiek. Współczesna apologia staje się zatem obroną jego toż­samości, która wyraża się w pamięci historycznej, odpowiedzial­ności za swoje czyny, nienaruszalności życia oraz kulturze uka­zującej drugą, duchową przestrzeń. Obok zmagania o człowieka, przedmiotem obrony jest naturalnie samo chrześcijaństwo i jego obecność w świecie”.

„Nowa apologia walczy więc o chrześcijań­ską duszę, uzasadnia istnienie ewangelicznego katolicyzmu, wy­kazuje racjonalność chrześcijaństwa oraz szuka przestrzeni dla preewangelizacji. W końcu staje w obronie istotnych treści samej wiary i odpiera zarzuty uderzające w serce chrześcijaństwa. Syntetycznie ujmując przedmiot nowej apologii, możemy stwierdzić, iż chce ona ocalić człowieka, broniąc jego tożsamości, argumentuje za sensem obecności chrześcijaństwa w świecie i, zmagając się z zarzutami przeciwko Chrystusowej wierze, dostarcza racji prze­mawiających za nią. Realizując własną misję, wychodzi zdecydo­wanie poza przestrzeń typowo religijną i doskonale porusza się także w „świeckiej” rzeczywistości. W ten sposób staje się nur­tem szerszym, ponadkonfesyjnym lub niekonfesyjnym, ale katolicyzm traktuje zawsze jako swoje źródło, życiodajne podłoże pojawiające się w horyzoncie uzasadnienia. Głównym zadaniem nowej apologii pozostaje jednak niezmiennie obrona nadprzy­rodzonego charakteru chrześcijańskiego objawienia w aktual­nym kontekście, ale również jasne jego rozeznanie. Realizując własną misję, apologia formułuje racje wobec zarzutów pocho­dzących z zewnątrz (apologia ad extra) oraz szuka niezbędnych argumentów, tak by można było budować własną pewność wiary (apologia ad intra)”. (fragment książki)

Zajrzyj do książki


Jeżeli podobał się Państwu ten artykuł?

Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.

Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.