„Parnas oświeconych” autorstwa Wojciecha Kaliszewskiego to nowa pozycja wydawnictwa Instytutu Badań Literackich PAN.
Na rozprawę składają się interpretacje kilkunastu wierszy, wybranych, jak chce Autor, nieprzypadkowo, bo mających szczególne znaczenie w twórczości mieszkańców oświeconego Parnasu i otwierających perspektywę na nowe odczytanie ich poezji.
Kaliszewski wybierał wiersze, układające się w szczególny obraz oświeceniowego klasycyzmu, który jawi się tu nie tylko jako prąd estetyczny otwarty na wyzwania nowoczesności, ale także jako całościowy pogląd na świat i postawa etyczna, której decydującym momentem jest pochwała filozofii i wynikającego z praw natury porządku moralnego.
Drobiazgowe analizy umieszczone często w kontekście literatury i filozofii XVIII wieku czynią z problemów podejmowanych w tytułowych utworach zagadnienia ważne dla całej kultury polskiego oświecenia. A po lekturze Parnasu oświeconych można powiedzieć, że jednym z najważniejszych z nich jest zaprojektowanie nowego stylu opisu świata odpowiadającego wyzwaniom nowoczesności.
Z recenzji wydawniczej Zofii Rejman-Pietrzykowskiej
Przeczytaj fragment książki
Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.
Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?
– historyk literatury i krytyk literacki, doktor habilitowany nauk humanistycznych. Zajmuje się historią literatury polskiej wieku XVIII oraz literaturą polską XX wieku, a także poezją krajów byłej Jugosławii. Pracuje w Instytucie Badań Literackich PAN, prowadzi zajęcia z historii literatury polskiej na Wydziale Humanistycznym UKSW, redaktor kwartalnika „Wyspa”, pisuje w „Nowych Książkach”, „Odrze”, „Twórczości”. Autor między innymi książek: Kto królem będzie, czy Polak i który. Wiersze elekcyjne ostatniego bezkrólewia 1763-1764, ostatnio wydał Parnas oświeconych. Studia o poezji polskiej epoki oświecenia. Żonaty, ma trzy córki. Mieszka w Warszawie.