Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

W obronie niepodległości. Antykomunizm w II Rzeczypospolitej - red. Jacek Kloczkowski, Filip Musiał

Na pytanie, czym był antykomunizm w II Rzeczypospolitej, odpowiedzieć można krótko — racją stanu. W czasie, gdy Polska podnosiła się z rozbiorowego upadku, Rosję ogarnęła bolszewicka rewolta. Bolszewickie państwo, dążące do zaszczepienia komunizmu na całym kontynencie, szybko zaczęło spoglądać w stronę Polski.

 

 

W obronie niepodległości. Antykomunizm w II Rzeczpospolitej

red. Jacek Kloczkowski i Filip Musiał

wydawca: Ośrodek Mysli Politycznej

ilość stron: 368

 

 

 

Antykomunizm — racja stanu II RP

Jacek Kloczkowski, Filip Musiał 

 

Na pytanie, czym był antykomunizm w II Rzeczypospolitej, odpowiedzieć można krótko — racją stanu. W czasie, gdy Polska podnosiła się z rozbiorowego upadku, Rosję ogarnęła bolszewicka rewolta. Komunizm — dotąd utopijne marzenie głównie zachodnioeuropejskich myślicieli — stawał się na oczach Europy praktyką rosyjskich rewolucjonistów. Bolszewickie państwo, dążące do zaszczepienia komunizmu na całym kontynencie, szybko zaczęło spoglądać w stronę Polski. Odzyskana po ponad wieku niewoli niepodległość Rzeczypospolitej znalazła się w niebezpieczeństwie.

 

Młode państwo sprostało wyzwaniu, które zdaniem wielu zdawało się je przerastać. Czerwony potop nie zalał Polski. Determinacja polskich wojsk i społeczeństwa uratowała przed komunistyczną inwazją takSe resztę Europy. Nie była ona wyimaginowanym zagroSeniem, w wielu bowiem krajach — a zwłaszcza w Niemczech — rewolucjoniści z przekonania i zwykli agenci sowieccy czekali z nadzieją na upadek państwa stanowiącego ostatnią zaporę w marszu bolszewików na zachód. Przeszkodę wyjątkowo dla nich niedogodną. JuS bowiem u zarania odrodzonej Polski antykomunizm okazał się jednym z fundamentów jej tożsamości kulturowej i politycznej. Przez cały okres istnienia II Rzeczypospolitej przejawiał się on w praktyce politycznej, znajdował wyraz w postawach społecznych i miał intelektualną podbudowę w licznych książkach i artykułach, pisanych niekiedy przez najwybitniejszych uczonych i publicystów tamtych lat (...).

 

przeczytaj całość

przejrzyj spis treści

przeczytaj tekst Floriana Znanieckiego o bolszewizmie


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.