Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Urażona duma hegemona

Urażona duma hegemona

Berlińska wizyta Obamy, przyjmowanego, jakby wciąż pełnił swój urząd, doskonale pokazuje stan ducha dzisiejszej niemieckiej polityki, która najchętniej wyparłaby ze świadomości fakt, że rzeczywistość się zmieniła – pisze Marek A. Cichocki w felietonie na łamach „Rzeczpospolitej”.

Jeśli ktoś w ostatnich dniach miał okazję być w Berlinie, to mógł odnieść wrażenie, że czas się cofnął. Tak jak kiedyś, za „starych dobrych czasów”, Barack Obama w ramach debat na temat Europy spotkał się w niemieckiej stolicy z pełną entuzjazmu młodzieżą, którą mógł pouczyć o tym, jak być liderem własnej przyszłości i zmieniać świat na lepsze. Z honorami należnymi mężowi stanu został też przyjęty przez Angelę Merkel w urzędzie kanclerskim nad Sprewą. Zupełnie jakby Trump był tylko sennym koszmarem.

Relacje między Berlinem i Waszyngtonem jeszcze nigdy po II wojnie światowej nie były w takim kryzysie jak obecnie. Berlińska wizyta Obamy, przyjmowanego, jakby wciąż pełnił swój urząd, doskonale pokazuje stan ducha dzisiejszej niemieckiej polityki, która najchętniej wyparłaby ze świadomości fakt, że rzeczywistość się zmieniła. Po II wojnie światowej Waszyngton uczynił z Niemiec swojego głównego europejskiego sojusznika, czego Paryż nigdy Amerykanom nie wybaczył. Po 1989 roku ta strategiczna decyzja często też nie budziła zrozumienia w Warszawie i prowokowała ją do konkurowania o rolę nowego głównego sojusznika Ameryki.

Większość Niemców naprawdę uważa, że to Trump jest zagrożeniem dla Europy, a nie Rosja czy Chiny

Jednak dzisiaj Niemcy za sprawą konfliktu z aroganckim Trumpem jak nigdy wcześniej stali się obcy Ameryce. Nikt też tak jak Merkel nie przesunął Niemiec w polityce międzynarodowej w stronę Wschodu. Większość Niemców naprawdę uważa, że to Trump jest zagrożeniem dla Europy, a nie Rosja czy Chiny. Dlatego politycy z Berlina wolą wysyłać listy gratulacyjne z okazji rocznicy rewolucji w Iranie do tamtejszych przywódców, rozbudowywać gazociąg północny z Rosją czy wzmacniać współpracę handlową z Chinami, także w drażliwym obszarze najnowszych technologii w Internecie, niż wzmacniać sojusz atlantycki i wspierać swoich sojuszników.

Kryje się za tym nie tylko urażona przez Trumpa duma nowego europejskiego hegemona, ale także globalne ambicje. Niemcy chciałyby odgrywać w świecie nową globalną rolę, najchętniej w imieniu całej Europy. W ten sposób jednak same walnie przyczyniają się do erozji powojennego świata transatlantyckiego i dezorganizują wspólnotę bezpieczeństwa w Europie.

Felieton ukazał się w dzienniku „Rzeczpospolita”


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Herezję sekularności” Piotra Popiołka
Pierwsza polska monografia koncepcji Radykalnej Ortodoksji Johna Millbanka
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.