Uczestnicy Akademii Liderów na rzecz osób potrzebujących pomocy

Uczestnicy Akademii Liderów na rzecz osób potrzebujących pomocy

Powołując 5 lat temu Akademię Liderów Fundacji Świętego Mikołaja, zależało nam na wyłanianiu młodych osób wrażliwych na problemy potrzebujących w swoim otoczeniu. Jesteśmy przekonani, że młodzi, którzy już potrafią dostrzegać potrzebujących oraz znajdują w sobie siłę i chęć do odpowiedzenia na te potrzeby to największy skarb. Zajmujemy się więc poszukiwaniem takich skarbów, a następnie rozwijamy kompetencje liderskie naszych uczestników, w tym umiejętność planowania i prowadzenia projektów społecznych, zarządzania zespołem, budowania partnerstw, a więc wszystkiego, co pozwala marzenia o pomocy innym przekuć w realne, efektywne działanie.

W tegorocznej edycji Akademii Liderów wzięło udział 30 młodych aktywistów. Wśród nich 3 osoby chcielibyśmy Państwu dziś przedstawić.

Nasz najmłodszy uczestnik – Kuba z Kątów Wrocławskich przyjechał na szkołę letnią Akademii Liderów z gotowym pomysłem poprowadzenia międzypokoleniowego festiwalu zabaw podwórkowych. Od kilku lat był już wolontariuszem w domu pomocy społecznej w swojej gminie i chciał teraz wziąć odpowiedzialność za zorganizowanie większej akcji umacniającej więzi społeczne między lokalną młodzieżą a seniorami mieszkającymi w ośrodku. Wzruszył nas swoją gotowością do działania i delikatnością, z jaką opowiadał o starszych osobach. W ramach Akademii Kuba uczył się planować działania krok po kroku, budować relacje z partnerami i zarządzać zespołem młodych wolontariuszy. W ostatni weekend odbyły się poprowadzone przez niego całodzienne spotkanie młodzieży z Mietkowa i okolic z seniorami z Domu Pomocy Społecznej. Był czas na wspólną zabawę, rozmowy o ważnych sprawach i codzienności. Jesteśmy przekonani, że relacje, które narodziły się podczas projektu staną się przyczynkiem do dużej zmiany w życiu zarówno seniorów, jak i młodszych uczestników.

Joasia i Karolina z Nowej Sarzyny natomiast poznały w zeszłym roku niesłyszącą mamę jednej ze swoich koleżanek. Spotkanie zainspirowało je do dowiedzenia się więcej o osobach niesłyszących. Na początku Akademii Liderów powiedziały: „Zgłębiając kulturę osób głuchych, poruszyło nas, że są osoby tak odseparowane od społeczeństwa”. Dziewczyny postanowiły zostać rzecznikami osób niesłyszących i przekazywać swoim rówieśnikom wiedzę o życiu głuchych i komunikacji z nimi. Na szkołę letnią Akademii Liderów przyjechały, aby swoje pomysły przekuć w konkretne przedsięwzięcie.  Tak powstał projekt „Mów Bez Słów”, w ramach którego dziewczyny prowadzą warsztaty w szkołach w swojej gminie. Do przedsięwzięcia udało im się zaangażować Podkarpackie Stowarzyszenie Głuchych, lokalne przedsiębiorstwa i prasę. Otrzymane w ramach Akademii stypendium postanowiły obie przeznaczyć na zaawansowany kurs języka migowego.

Daria z Raciborza codziennie przez okno szkolnej klasy widzi szkołę specjalną, która mieści się po drugiej stronie ulicy. Przed wakacjami podjęła decyzję o zbudowaniu więzi z niepełnosprawnymi uczniami, angażując do działania kolegów ze swojej szkoły. Zgłaszając się do Akademii Liderów o swojej inspiracji do działania na rzecz niepełnosprawnych uczniów, napisała: „Na co dzień tylko się mijamy. Mamy dużo energii, którą chcielibyśmy się podzielić. W ustalonym czasie możemy przecież wspólnie odrabiać zadania domowe, prowadzić zajęcia, a także zwyczajnie spędzać wspólnie czas wolny”. Na szkole letniej Akademii Liderów Daria dopracowała swój pomysł na projekt. Obecnie w Raciborzu odbywają się spotkania uczniów i rodziców obu szkół. Daria planuje także wspólną wycieczkę, robienie przetworów i organizację spotkania z niepełnosprawnym sportowcem, na które zaprosi kolegów ze szkoły specjalnej.

To tylko trzy historie. W Akademii Liderów można poznać wielu wyjątkowych młodych społeczników, których warto wesprzeć i nauczyć efektywnie działać. Jesteśmy przekonani, że to najlepsza inwestycja w przyszłość Polski. Zachęcamy do śledzenia profilu na Facebooku!


Ambitna kultura potrzebuje Twojego wsparcia. Prosimy, przekaż darowiznę w dowolnej wysokości i dołącz do grona darczyńców Teologii PolitycznejKliknij tu lub przekaż darowiznę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, Volkswagen Bank Polska S.A. 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „darowizna na Teologię Polityczną”. Dziękujemy!

Zostań współwydawcą Teologii Politycznej. Przekaż darowiznę.

Wpłać darowiznę
50 zł
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
200 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.