Uczestnicy Akademii Liderów na rzecz osób potrzebujących pomocy

Powołując 5 lat temu Akademię Liderów Fundacji Świętego Mikołaja, zależało nam na wyłanianiu młodych osób wrażliwych na problemy potrzebujących w swoim otoczeniu. Jesteśmy przekonani, że młodzi, którzy już potrafią dostrzegać potrzebujących oraz znajdują w sobie siłę i chęć do odpowiedzenia na te potrzeby to największy skarb. Zajmujemy się więc poszukiwaniem takich skarbów, a następnie rozwijamy kompetencje liderskie naszych uczestników, w tym umiejętność planowania i prowadzenia projektów społecznych, zarządzania zespołem, budowania partnerstw, a więc wszystkiego, co pozwala marzenia o pomocy innym przekuć w realne, efektywne działanie.

W tegorocznej edycji Akademii Liderów wzięło udział 30 młodych aktywistów. Wśród nich 3 osoby chcielibyśmy Państwu dziś przedstawić.

Nasz najmłodszy uczestnik – Kuba z Kątów Wrocławskich przyjechał na szkołę letnią Akademii Liderów z gotowym pomysłem poprowadzenia międzypokoleniowego festiwalu zabaw podwórkowych. Od kilku lat był już wolontariuszem w domu pomocy społecznej w swojej gminie i chciał teraz wziąć odpowiedzialność za zorganizowanie większej akcji umacniającej więzi społeczne między lokalną młodzieżą a seniorami mieszkającymi w ośrodku. Wzruszył nas swoją gotowością do działania i delikatnością, z jaką opowiadał o starszych osobach. W ramach Akademii Kuba uczył się planować działania krok po kroku, budować relacje z partnerami i zarządzać zespołem młodych wolontariuszy. W ostatni weekend odbyły się poprowadzone przez niego całodzienne spotkanie młodzieży z Mietkowa i okolic z seniorami z Domu Pomocy Społecznej. Był czas na wspólną zabawę, rozmowy o ważnych sprawach i codzienności. Jesteśmy przekonani, że relacje, które narodziły się podczas projektu staną się przyczynkiem do dużej zmiany w życiu zarówno seniorów, jak i młodszych uczestników.

Joasia i Karolina z Nowej Sarzyny natomiast poznały w zeszłym roku niesłyszącą mamę jednej ze swoich koleżanek. Spotkanie zainspirowało je do dowiedzenia się więcej o osobach niesłyszących. Na początku Akademii Liderów powiedziały: „Zgłębiając kulturę osób głuchych, poruszyło nas, że są osoby tak odseparowane od społeczeństwa”. Dziewczyny postanowiły zostać rzecznikami osób niesłyszących i przekazywać swoim rówieśnikom wiedzę o życiu głuchych i komunikacji z nimi. Na szkołę letnią Akademii Liderów przyjechały, aby swoje pomysły przekuć w konkretne przedsięwzięcie.  Tak powstał projekt „Mów Bez Słów”, w ramach którego dziewczyny prowadzą warsztaty w szkołach w swojej gminie. Do przedsięwzięcia udało im się zaangażować Podkarpackie Stowarzyszenie Głuchych, lokalne przedsiębiorstwa i prasę. Otrzymane w ramach Akademii stypendium postanowiły obie przeznaczyć na zaawansowany kurs języka migowego.

Daria z Raciborza codziennie przez okno szkolnej klasy widzi szkołę specjalną, która mieści się po drugiej stronie ulicy. Przed wakacjami podjęła decyzję o zbudowaniu więzi z niepełnosprawnymi uczniami, angażując do działania kolegów ze swojej szkoły. Zgłaszając się do Akademii Liderów o swojej inspiracji do działania na rzecz niepełnosprawnych uczniów, napisała: „Na co dzień tylko się mijamy. Mamy dużo energii, którą chcielibyśmy się podzielić. W ustalonym czasie możemy przecież wspólnie odrabiać zadania domowe, prowadzić zajęcia, a także zwyczajnie spędzać wspólnie czas wolny”. Na szkole letniej Akademii Liderów Daria dopracowała swój pomysł na projekt. Obecnie w Raciborzu odbywają się spotkania uczniów i rodziców obu szkół. Daria planuje także wspólną wycieczkę, robienie przetworów i organizację spotkania z niepełnosprawnym sportowcem, na które zaprosi kolegów ze szkoły specjalnej.

To tylko trzy historie. W Akademii Liderów można poznać wielu wyjątkowych młodych społeczników, których warto wesprzeć i nauczyć efektywnie działać. Jesteśmy przekonani, że to najlepsza inwestycja w przyszłość Polski. Zachęcamy do śledzenia profilu na Facebooku!