Od 2006 roku uniwersytety i inne krakowskie instytucje naukowe organizują tzw. „Dni Jana Pawła II”. Ich celem jest upamiętnienie osoby św. Jana Pawła II, upowszechnienie jego spuścizny w środowisku akademickim, przypomnienie i przybliżenie jego nauczania, także po to, by móc stosować je we współczesnym świecie. Teraz ta ważna inicjatywa ma być realizowana także w Rzymie, dzięki pomysłowi poświęconych Karolowi Wojtyle „Dni”, który zrodził się w polskiej wspólnocie duszpasterskiej przy rzymskim kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika – pisze Włodzimierz Rędzioch.
W czwartek 1 czerwca w Rzymie, w polskim kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika umowę dotyczącą organizacji wydarzenia naukowego pod nazwą „Dni Jana Pawła II w Rzymie” uroczyście podpisali: ks. prof. Robert Tyrała, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ks. prałat Paweł Ptasznik, rektor kościoła św. Stanisława Biskupa Męczennika w Rzymie oraz ks. dr Dariusz Giers, administrator Fundacji Jana Pawła II w Watykanie.
Ks. Robert Tyrała przypomniał obecnym dziennikarzom historię „Dni Jana Pawła II” w Krakowie, jak również płynące z ich organizacji doświadczenia, proponując ich wykorzystanie w edycji rzymskiej: zorganizowane mogłyby zostać chociażby konkursy na artykuły naukowe, do których zapraszani byliby studenci z uczelni kościelnych w Rzymie. Te artykuły mogłyby być prezentowane podczas sesji naukowej i następnie publikowane. Podczas „Dni” można byłoby zorganizować koncert i Mszę Świętą w Bazylice Świętego Piotra. Oczywiście każdy uniwersytet lub instytucja akademicka ma możliwość organizacji własnych wydarzeń, takich jak wystawy, konferencje naukowe, sympozja, spotkania, czy debaty.
„Musimy zagłębić się we wszystko, co mówił i pisał Jan Paweł II, jaki był jego pomysł na życie, czego starał się nas nauczyć jako papież, ale przede wszystkim jako kardynał i kapłan. Musimy więc przeczytać go na nowo, bo w jego nauczaniu możemy znaleźć wiele rzeczy, które są aktualne także dzisiaj” – mówił ks. prof. Tyrała.
Ks. prałat Ptasznik poinformował natomiast, że organizatorzy „Dni” chcą przedstawić inicjatywę wszystkim rektorom papieskich uniwersytetów i instytucji akademickich w Rzymie. „Udało nam się już spotkać z niektórymi z nich i osobiście zaprosić do współpracy w projekcie – rozmawialiśmy już z władzami Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego, Papieskiego Uniwersytetu Urbanianum, Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża i Papieskiego Uniwersytetu Angelicum. W najbliższych dniach spotkamy się z rektorami innych uniwersytetów” – mówił ks. prałat Ptasznik. Rozważane są dwie daty dla realizacji inicjatywy: 18-22 marca 2024 r. lub 15-19 kwietnia 2024 roku. Jako temat pierwszych rzymskich Dni Jana Pawła II zaproponowano natomiast zagadnienie „Wiara i rozum”, które poruszane będzie na „Dniach” w Krakowie, w listopadzie 2023 roku.
Ks. Giers poruszył kwestie organizacyjne. Intencją jest utworzenie komitetu organizacyjnego „Dni”, składającego się z przedstawicieli wszystkich współorganizatorów (pierwsze spotkanie planowane jest na początek października 2023 r.). Celem komitetu byłaby koordynacja działań merytorycznych i organizacja wspólnych wydarzeń. „Temat Dni, data, szczegółowy plan, ostateczna lista organizatorów, skład Komitetu Honorowego, Komitetu Organizacyjnego i Biura Organizacyjnego Dni Jana Pawła II w Rzymie, wszystkie te informacje chcielibyśmy upublicznić w listopadzie” – stwierdził ks. Giers.
Należy mieć nadzieję, że ta godna pochwały inicjatywa przyniesie wiele owoców i stanie się tradycją w działalności papieskich uniwersytetów i instytucji akademickich w Rzymie.
Relacja i zdjęcie: Włodzimierz Rędzioch
M.W.
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!