Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Tomasz Krawczyk: Mądrze rozmawiać

Tomasz Krawczyk: Mądrze rozmawiać

Mając w pamięci słowa Bł. Jana Pawła II nie powinniśmy unikać dyskusji

Mając w pamięci słowa Bł. Jana Pawła II nie powinniśmy unikać dyskusji

Ostatnio przypadkiem usłyszałem znajomego, który rozmawiał przez telefon o aktualnej polityce europejskiej i znaczeniu wydarzeń w Unii Europejskiej dla Polski. Nie ma w tym niczego zaskakującego, gdyby nie to, że analizowano aktualną sytuację z perspektywy filozofii Arystotelesa. Na moje pytanie o tę rozmowę znajomy wspomniał mi, jak na początku lat 90-tych w telewizji publicznej obejrzał program, w którym Jerzy Waldorff i Stefan Kisielewski przez przeszło godzinę rozmawiali o Arystotelesie. Rozmawiali mądrzy.

Na szczęście od ponad dwóch tygodni mamy miejsce, w którym można mądrze rozmawiać na temat religii, filozofii, Polski i kultury, a zatem o wszystkim co tak naprawdę jest istotne a wydaje się czasami wręcz obsceniczne w dzisiejszych realiach. Miejscem tym jest 1Piętro, które powstało dzięki Centrum Jana Pawła II w pięknej kamienicy na Foksalu. Dyskusje, które odbyły się w ramach inauguracji 1Piętra, a szczególnie poświęcona metafizyce państwa i metapolityce pokazały jak bardzo potrzebujemy miejsca, w którym możemy rozmawiać o naprawdę istotnych sprawach. Nie unikniemy przy tej okazji także kontrowersji, co uwidoczniła wspomniana dyskusja o metafizyce państwa. Organizatorzy postanowili do dyskusji oprócz Dariusza Gawina i Pawła Rojka zaprosić także Sławomira Sierakowskiego, co wywołało co najmniej zdziwienie, a u niektórych nawet zdecydowany sprzeciw.

Patrząc na dyskusję przypomniała mi się debata ówczesnego prefekta Kongregacji Nauki Wiary kardynała Josepha Ratzingera z Jürgenem Habermasem, która miała miejsce w styczniu 2004 r. w Katolickiej Akademii Bawarii. Obaj uczestnicy mieli zapewne uzasadnione powody, aby odmówić udziału w tej debacie, a jednak wielki teolog spotkał się z gwiazdą lewicowych filozofów (proszę mi wybaczyć uproszczenie) i obaj Panowie tak długo mądrze dyskutowali, że jedynie niszowa niemiecka telewizja parlamentarno-dokumentalna zgodziła się pokazać relację z tej dysputy. I nie chodzi mi – z całym szacunkiem dla inteligencji Sławomira Sierakowskiego – o porównanie Sierakowskiego do Habermasa, a jedynie o to, że skoro 1Piętro ma stać się miejscem ważnych, czasami fundamentalnych debat, to nie można unikać dialogu z Innym. Dialog ten musi się jednak odbywać na zasadach jakie przedstawił sam patron Centrum w swoim przemówieniu do polskich biskupów, zgromadzonych 5. czerwca 1979 r. na Jasnej Górze:

„W dialogu trzeba jasno mówić, kim ja jestem, żebym mógł rozmawiać z kimś drugim, który jest inny. Trzeba bardzo jasno to mówić, bardzo stanowczo: kim ja jestem, kim ja chcę być i kim chcę pozostać. Zdajemy sobie sprawę z tego, że dialog ów nie może być łatwy, gdy prowadzi się go ze stanowiska diametralnie przeciwnych założeń światopoglądowych, ale musi być możliwy i skuteczny, jeśli domaga się tego dobro człowieka, dobro narodu i wreszcie dobro ludzkości.” Mając w pamięci słowa Bł. Jana Pawła II nie powinniśmy unikać dyskusji także z tymi, których działalności nie akceptujemy i których światopogląd jest daleki od naszego, pod warunkiem, że dyskusja ta służy dobru człowieka i narodu.

Już w najbliższy czwartek o godzinie 18:00 będzie okazja do kolejnej ważnej dyskusji na 1piętrze. Teologia Polityczna zaprasza nas do dyskusji o Europie, o tym co stanowi o Europie, o jej źródłach, o problemie jedności politycznej na kontynencie europejskim, o tym jak nie tracąc niczego z tego co istotne nie zamykać się na zmieniające się okoliczności. Zatem spotkajmy się i spróbujmy mądrze porozmawiać, tym razem o Europie.

Tomasz Krawczyk

 

Więcej o spotkaniu znajdziesz tu: http://www.teologiapolityczna.pl/warszawa-25-10-spotkanie-rozdroza-europy

 

 

 


Jeżeli podobał się Państwu ten artykuł?

Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.

Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.