Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Tomasz Krawczyk: Mądrze rozmawiać

Tomasz Krawczyk: Mądrze rozmawiać

Mając w pamięci słowa Bł. Jana Pawła II nie powinniśmy unikać dyskusji

Mając w pamięci słowa Bł. Jana Pawła II nie powinniśmy unikać dyskusji

Ostatnio przypadkiem usłyszałem znajomego, który rozmawiał przez telefon o aktualnej polityce europejskiej i znaczeniu wydarzeń w Unii Europejskiej dla Polski. Nie ma w tym niczego zaskakującego, gdyby nie to, że analizowano aktualną sytuację z perspektywy filozofii Arystotelesa. Na moje pytanie o tę rozmowę znajomy wspomniał mi, jak na początku lat 90-tych w telewizji publicznej obejrzał program, w którym Jerzy Waldorff i Stefan Kisielewski przez przeszło godzinę rozmawiali o Arystotelesie. Rozmawiali mądrzy.

Na szczęście od ponad dwóch tygodni mamy miejsce, w którym można mądrze rozmawiać na temat religii, filozofii, Polski i kultury, a zatem o wszystkim co tak naprawdę jest istotne a wydaje się czasami wręcz obsceniczne w dzisiejszych realiach. Miejscem tym jest 1Piętro, które powstało dzięki Centrum Jana Pawła II w pięknej kamienicy na Foksalu. Dyskusje, które odbyły się w ramach inauguracji 1Piętra, a szczególnie poświęcona metafizyce państwa i metapolityce pokazały jak bardzo potrzebujemy miejsca, w którym możemy rozmawiać o naprawdę istotnych sprawach. Nie unikniemy przy tej okazji także kontrowersji, co uwidoczniła wspomniana dyskusja o metafizyce państwa. Organizatorzy postanowili do dyskusji oprócz Dariusza Gawina i Pawła Rojka zaprosić także Sławomira Sierakowskiego, co wywołało co najmniej zdziwienie, a u niektórych nawet zdecydowany sprzeciw.

Patrząc na dyskusję przypomniała mi się debata ówczesnego prefekta Kongregacji Nauki Wiary kardynała Josepha Ratzingera z Jürgenem Habermasem, która miała miejsce w styczniu 2004 r. w Katolickiej Akademii Bawarii. Obaj uczestnicy mieli zapewne uzasadnione powody, aby odmówić udziału w tej debacie, a jednak wielki teolog spotkał się z gwiazdą lewicowych filozofów (proszę mi wybaczyć uproszczenie) i obaj Panowie tak długo mądrze dyskutowali, że jedynie niszowa niemiecka telewizja parlamentarno-dokumentalna zgodziła się pokazać relację z tej dysputy. I nie chodzi mi – z całym szacunkiem dla inteligencji Sławomira Sierakowskiego – o porównanie Sierakowskiego do Habermasa, a jedynie o to, że skoro 1Piętro ma stać się miejscem ważnych, czasami fundamentalnych debat, to nie można unikać dialogu z Innym. Dialog ten musi się jednak odbywać na zasadach jakie przedstawił sam patron Centrum w swoim przemówieniu do polskich biskupów, zgromadzonych 5. czerwca 1979 r. na Jasnej Górze:

„W dialogu trzeba jasno mówić, kim ja jestem, żebym mógł rozmawiać z kimś drugim, który jest inny. Trzeba bardzo jasno to mówić, bardzo stanowczo: kim ja jestem, kim ja chcę być i kim chcę pozostać. Zdajemy sobie sprawę z tego, że dialog ów nie może być łatwy, gdy prowadzi się go ze stanowiska diametralnie przeciwnych założeń światopoglądowych, ale musi być możliwy i skuteczny, jeśli domaga się tego dobro człowieka, dobro narodu i wreszcie dobro ludzkości.” Mając w pamięci słowa Bł. Jana Pawła II nie powinniśmy unikać dyskusji także z tymi, których działalności nie akceptujemy i których światopogląd jest daleki od naszego, pod warunkiem, że dyskusja ta służy dobru człowieka i narodu.

Już w najbliższy czwartek o godzinie 18:00 będzie okazja do kolejnej ważnej dyskusji na 1piętrze. Teologia Polityczna zaprasza nas do dyskusji o Europie, o tym co stanowi o Europie, o jej źródłach, o problemie jedności politycznej na kontynencie europejskim, o tym jak nie tracąc niczego z tego co istotne nie zamykać się na zmieniające się okoliczności. Zatem spotkajmy się i spróbujmy mądrze porozmawiać, tym razem o Europie.

Tomasz Krawczyk

 

Więcej o spotkaniu znajdziesz tu: http://www.teologiapolityczna.pl/warszawa-25-10-spotkanie-rozdroza-europy

 

 

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.