Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Tomasz Herbich o Voegelinie w „Rozpruwaczu kulturalnym”

Tomasz Herbich o Voegelinie w „Rozpruwaczu kulturalnym”

We wtorek, 31 lipca w audycji Jakuba Moroza „Rozpruwacz kulturalny” na antenie Polskiego Radia 24 gościł Tomasz Herbich, redaktor prowadzący wydanego przez Teologię Polityczną sześciotomowego dzieła Erika Voegelina „Porządek i historia”, który opowiedział słuchaczom o życiu i dorobku jednego z najwybitniejszych filozofów XX wieku.

Red. Moroz rozpoczął od pytania, w jakim stopniu sylwetka intelektualna Voegelina ukształtowana była przez życiowe doświadczenia i wydarzenia historyczne, których był świadkiem, jako emigrant z zaanektowanej przez Trzecią Rzeszę Austrii. – Zdecydowanie można dzieło Voegelina uznać za rezultat przepracowania doświadczeń, kataklizmów które spotkały w XX wieku Europę – odpowiedział red. Herbich. – Voegelin, który swoją emigrację uzasadniał niemożliwością uprawiania pracy intelektualnej w warunkach państwa o ideologicznych podstawach, poświęcił w latach 40. i 50. wiele uwagi właśnie zagadnieniu ideologii – uzupełnił.

O perspektywie, którą przyjął Voegelin przy badaniu myśli nowoczesnej i kategorii gnozy: – Voegelin jest jednym z tych myślicieli, którzy ujmują ideologie nowożytne, nie tylko takie jak komunizm czy nazizm, ale także tendencje progresywistyczne na gruncie liberalizmu, właśnie w kategoriach zsekularyzowanych millenaryzmów. Czynią Królestwo Boże na ziemi nie przedmiotem oczekiwania na interwencję transcendentną, ale przedmiotem czegoś, co my mamy sobie sami na świecie zrobić.

Voegelin w sposób radykalny przewartościowuje również nasze rozumienie Oświecenia: – Musimy pamiętać, że Voegelin odkrywa głębokie podstawy ludzkiego rozumienia własnego miejsca w świecie i porządku tego świata, w refleksji, która trwa nie od setek, ale od tysięcy lat. Problem z Oświeceniem jest taki, że ono spłaszcza tę perspektywę. – wyjaśnił Herbich.

– Recepcja Voegelina jest utrudniona przez to, że nie mieści się on w tendencjach metodologicznych swojej epoki. Jest jednak ważnym myślicielem dla nas, bo pokazuje, że z każdej aporii nowożytnego humanizmu jest jakieś wyjście, prowadzące niekoniecznie w stronę jakiejś filozofii posthumanistycznej, ale myślenia, które będzie kontynuowało tradycje klasyczne w kontekście współczesnych problemów – powiedział na zakończenie audycji redaktor Teologii Politycznej. 

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji na stronie Polskiego Radia.

Kup książki z cyklu „Porządek i historia” Voegelina w naszej księgarni internetowej.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury


Jeżeli podobał się Państwu ten artykuł?

Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.

Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.