Theologia prima. Czym jest teologia liturgiczna? – David W. Fagerberg

Theologia prima. Czym jest teologia liturgiczna? – David W. Fagerberg

Liturgia tworzy chrześcijańską gramatykę w ludziach, którzy spotykają Boga w misterium paschalnym, po czym mają coś do powiedzenia. Jednak to, co mają do powiedzenia, jest zazwyczaj o Bogu, a nie o rytuale! Można zatem powiedzieć, że ich mowa jest teologiczna, choć oficjalnie teologia nie jest tematem ich wypowiedzi.

David W. Fagerberg
„Theologia prima. Czym jest teologia liturgiczna?”
rok wydania: 2018
Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny
Seria: Źródło i Szczyt

 

Możemy więc uznać, że teologia liturgiczna to gramatyka wiary w praktyce – autentyczna teologia, przy czym wyraża się ona i utrwala we wspólnotowym lex orandi (regułą modlitwy), jeszcze zanim zostanie przekształcona w lex credendi (reguła wiary). Jest ona odkrywana w strukturze liturgii, która kształtuje życie jej liturgów. Kavanagh lubił nazywać liturgię wiarą Kościoła w ruchu. „Oznacza to, że liturgia Kościoła to zasadniczno nic innego jak wiara Kościoła puszczona w ruch […]. Kult sprawowany w Kościele nie jest tylko odzwierciedleniem czy wyrażeniem dziedzictwa wiary. Realizuje on bowiem wiarę Kościoła w Boga przy autentycznej obecności Boga zarówno w Kościele, jak i w świecie. W mojej grze językowej strukturę liturgicznej lex orandi nazywam teologią liturgiczną, a proces kształtowania życia uczestników liturgii nazywam ascetyzmem liturgicznym. Liturgia nie skutkuje tylko tym, że myśliciel myśli w sposób doksologiczny czy teologizuje w sposób modlitewny – ona formuje wiernego, którego życie jest liturgiczne.

Przeczytaj fragment rozdziału I Pogłębienie gramatyki liturgii 

Zobacz spis treści książki

 


Ambitna kultura potrzebuje Twojego wsparcia. Prosimy, przekaż darowiznę w dowolnej wysokości i dołącz do grona darczyńców Teologii Politycznej. Kliknij tu lub przekaż darowiznę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, Volkswagen Bank Polska S.A. 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „darowizna na Teologię Polityczną”. Dziękujemy!

Zostań współwydawcą Teologii Politycznej. Przekaż darowiznę.

Wpłać darowiznę
50 zł
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
200 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.