Dużym zainteresowaniem cieszy się obraz „Astronom Kopernik czyli rozmowa z Bogiem” Jana Matejki, który dzięki staraniom Instytutu Kultury Polskiej w Londynie został udostępniony zwiedzającym przez jedno z najważniejszych muzeów Wielkiej Brytanii – National Gallery. O znaczeniu obrazu dla historii polskiej kultury pisał m.in. „The Sunday Times”, który w niedzielnym wydaniu zamieścił obszerną recenzję pióra Waldemara Januszczaka.
Od 21 maja w londyńskiej National Gallery można obejrzeć wystawę „Conversations with God: Jan Matejko's Copernicus”. Jej głównym eksponatem jest jedno z najsłynniejszych dzieł Jana Matejki: „Astronom Kopernik czyli rozmowa z Bogiem”. Będzie to pierwszy przypadek, by jakiekolwiek dzieło tego malarza trafiło do najważniejszej brytyjskiej galerii sztuki.
Pochodzący z 1873 roku obraz Matejko namalował, aby uczcić 400. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Na co dzień znajduje się w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Częścią wystawy będą także pochodzący z 1543 roku egzemplarz najważniejszego dzieła Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium”, który na co dzień znajduje się w Narodowym Muzeum Morskim w Greenwich w Londynie, instrumenty astronomiczne ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a także autoportret Matejki i studium „Kopernik. Rozmowy z Bogiem” z Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zdaniem Christophera Riopelle, kuratora wystaw malarstwa po 1800 r., wybór Matejki – i tego konkretnie obrazu – jako pierwszego polskiego malarza w The National Gallery był oczywisty. „Matejko jest znaczącą postacią, ale nie jest zbyt znany poza Polską, natomiast Kopernika znają wszyscy i to pomaga” – wyjaśnił.
Znajdująca się przy Trafalgar Square The National Gallery jest najważniejszą w Wielkiej Brytanii galerią malarstwa i jednym z najliczniej odwiedzanych muzeów na świecie. W jej zbiorach znajduje się ok. 2300 obrazów, głównie malarzy zachodnioeuropejskich, od połowy XIII wieku do roku 1900. Artyści, których dzieła są tam wystawione, to m.in. Leonardo da Vinci, Rembrandt van Rijn, Vincent van Gogh, Tycjan, Sandro Botticelli, Jan van Eyck, Claude Monet, Diego Velazquez, Pierre-Auguste Renoir.
Przeczytaj również: Artykuł Waldemara Januszczaka w „The Sunday Times”
Źródło: PAP
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!