Arcydzieło Matejki wystawione w londyńskiej National Gallery

Arcydzieło Matejki wystawione w londyńskiej National Gallery

Dużym zainteresowaniem cieszy się obraz „Astronom Kopernik czyli rozmowa z Bogiem” Jana Matejki, który dzięki staraniom Instytutu Kultury Polskiej w Londynie został udostępniony zwiedzającym przez jedno z najważniejszych muzeów Wielkiej Brytanii – National Gallery. O znaczeniu obrazu dla historii polskiej kultury pisał m.in. „The Sunday Times”, który w niedzielnym wydaniu zamieścił obszerną recenzję pióra Waldemara Januszczaka.

Od 21 maja w londyńskiej National Gallery można obejrzeć wystawę „Conversations with God: Jan Matejko's Copernicus”. Jej głównym eksponatem jest jedno z najsłynniejszych dzieł Jana Matejki: „Astronom Kopernik czyli rozmowa z Bogiem”. Będzie to pierwszy przypadek, by jakiekolwiek dzieło tego malarza trafiło do najważniejszej brytyjskiej galerii sztuki.

Pochodzący z 1873 roku obraz Matejko namalował, aby uczcić 400. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Na co dzień znajduje się w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Częścią wystawy będą także pochodzący z 1543 roku egzemplarz najważniejszego dzieła Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium”, który na co dzień znajduje się w Narodowym Muzeum Morskim w Greenwich w Londynie, instrumenty astronomiczne ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a także autoportret Matejki i studium „Kopernik. Rozmowy z Bogiem” z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Zdaniem Christophera Riopelle, kuratora wystaw malarstwa po 1800 r., wybór Matejki – i tego konkretnie obrazu – jako pierwszego polskiego malarza w The National Gallery był oczywisty. „Matejko jest znaczącą postacią, ale nie jest zbyt znany poza Polską, natomiast Kopernika znają wszyscy i to pomaga” – wyjaśnił.

Znajdująca się przy Trafalgar Square The National Gallery jest najważniejszą w Wielkiej Brytanii galerią malarstwa i jednym z najliczniej odwiedzanych muzeów na świecie. W jej zbiorach znajduje się ok. 2300 obrazów, głównie malarzy zachodnioeuropejskich, od połowy XIII wieku do roku 1900. Artyści, których dzieła są tam wystawione, to m.in. Leonardo da Vinci, Rembrandt van Rijn, Vincent van Gogh, Tycjan, Sandro Botticelli, Jan van Eyck, Claude Monet, Diego Velazquez, Pierre-Auguste Renoir.

Przeczytaj również: Artykuł Waldemara Januszczaka w „The Sunday Times”

Obejrzyj Trzeci Punkt Widzenia, w którym mówiono o wystawieniu obrazu Jana Matejki „Astronom Kopernik czyli rozmowa z Bogiem” w National Gallery 

Źródło: PAP


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Fajdrosa” w tłumaczeniu prof. Henryka Podbielskiego
Według Kahna ten romantyczny opis natury pozostaje czymś niezrównanym w twórczości Platona, co czyni z „Fajdrosa” jedno z literackich arcydzieł.
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.