Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Teologiczna semantyka płci - Jarosław Kupczak OP

Ten postnowożytny kryzys nie dotyczy jedynie ekonomicznych czy społecznych zagrożeń dla bytu rodziny, ale prawdziwego załamania się podstawowych antropologicznych przeświadczeń, które są warunkiem istnienia rodziny.

Ten postnowożytny kryzys nie dotyczy jedynie ekonomicznych czy społecznych zagrożeń dla bytu rodziny, ale prawdziwego załamania się podstawowych antropologicznych przeświadczeń, które są warunkiem istnienia rodziny.

 

 

 

 

Teologiczna semantyka płci

Jarosław Kupczak OP

wydawnica: Wydawnicwo WAM

ilość stron: 252

 

Wstęp

Luce Irigaray, znana francuska reprezentantka feminizmu postmodernistycznego, w sposób następujący rozpoczyna jedną ze swoich książek: „Zdaniem Heideggera każda epoka ma jedno zagadnienie do przemyślenia i tylko jedno. Być może, różnica seksualna jest tym zagadnieniem naszej epoki, w którym możemy znaleźć nasze ‘zbawienie’, jeśli tylko przemyślimy je odpowiednio”.

Na pewno samo rozumienie różnicy seksualnej, jak też znaczenie „zbawienia” w myśli psychoanalityczki ze szkoły Lacana różni się znacznie od tego, jak te pojęcia używane są w tradycji chrześcijańskiej. Warte zauważenia jest jednak przekonanie francuskiej myślicielki o tym, że zagadnienie różnicy seksualnej jest dzisiaj metafizycznie tematem równie ważnym jak heideggerowskie pytanie o byt. To przekonanie jest u źródeł książki, którą czytelnik ma przed sobą.

Bardzo podobne przeświadczenie odnajdujemy u innego autora, Benedykta XVI. W swoim ostatnim przemówieniu do kurii rzymskiej, wygłoszonym 21 grudnia 2012 roku, ówczesny papież podkreślił, że kryzys rodziny w świecie zachodnim zagraża samym jej podstawom. Ten postnowożytny kryzys nie dotyczy jedynie ekonomicznych czy społecznych zagrożeń dla bytu rodziny, ale prawdziwego załamania się podstawowych antropologicznych przeświadczeń, które są warunkiem istnienia rodziny. Chodzi, między innymi, o: sens i możliwość wiązania się z drugą osobą na całe życie, relację między więzią małżeńską a niezależnością dwóch wolnych podmiotów, pozaekonomiczny sens poświęcenia się rodziców dla dzieci, samo znaczenie pojęć: ojciec, matka, dziecko.

 

przeczytaj cały wstęp książki oraz jej fragment i spis treści

 

 

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.