Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Szukając światła w nocy świata. Rozważania o religii, kulturze i polityce – Jacek Grzybowski

Szukając światła w nocy świata. Rozważania o religii, kulturze i polityce – Jacek Grzybowski

Autor książki przekonuje, że postępujące w naszym świecie odrzucenie Boga sprawia, iż zamroczeniu ulegają zarówno rozum, jak i sumienie, a w konsekwencji w mroku zanurza się zachodnia kultura i polityka (w tym bastiony refleksji i mądrości: uniwersytety), co prowadzi ostatecznie do zagubienia sensu życia tak wspólnego, jak i indywidualnego.

Ks. Jacek Grzybowski
„Szukając światła w nocy świata. Rozważania o religii, kulturze i polityce”
rok wydania: 2018

Wydawnictwo Jedność

W książce, którą oddaję w ręce Czytelnika, zebrałem własne przemyślenia na kilka ważnych tematów nurtujących nasze czasy. Świadom ideowego zamieszania, które dojmująco ogrania właściwie wszystkich, widząc palące problemy jakie medialnie i realnie angażują rzesze ludzi, chciałem podzielić się refleksją na kilka ważnych dla mnie tematów. Wśród nich jest między innymi problem kondycji edukacji, szczególnie wyższej i sytuacja uniwersytetu, który w każdym społeczeństwie powinien stanowić gwarant żywej kultury zbudowanej na humanistyce. Choć bowiem inżynierowie i informatycy wzbogacają świat swoją pracą, to jednak przedmiotem naszych rozmów i dylematów jest ostatecznie człowieczeństwo – jego stan, potencjał, a przede wszystkim przyszłość. W tej perspektywie nie można nie zauważyć wdzierającej się w życie nowych pokoleń potęgi cyfryzacji. Za kilka lat zobaczymy pierwsze poważne i zatrważające owoce rewolucji cyfrowej dotykającej nie tylko młodzież, ale całe społeczności, narody i państwa. Być może demokracja jako wolny wybór wolnych ludzi stanie się utopią w świecie, gdzie absolutnym pośrednikiem relacji i decyzji będzie medialna interpretacja świata dostępna w nieodłącznym osobistym komputerze/telefonie. Wielkim wyzwaniem, szczególnie dla świata zachodniego jest rosnąca w siłę sekularyzacja. Odejście od wiary w Boga i promowanie ateistycznych form realizowania kondycji ludzkiej, poszukiwanie pozbawionych transcendencji uzasadnień dla dobrego życia, jest obecnie ważnym argumentem na rzecz świata bez Boga i religii. To zaś przynosi pytanie o relację pomiędzy polityką a etyką, demokracją jako wyborem, a wzmagającą się siłą marketingowego przekazu i emocjonalnych zachowań społecznych. Bez postawienia pytań o istotę antropologicznych koncepcji w etyce i polityce, relacji pomiędzy prawem, sumieniem a moralną odpowiedzialnością własnych wyborów, nie można dyskutować dziś o przyszłości cywilizacji.

Książkę kończy zwrócenie uwagi na refleksje Benedykta XVI – papieża-emeryta. To głos człowieka z innego, wydaje się, iż odchodzącego już świata, głos uczonego, zatroskanego profesora teologii, myśliciela, a jednocześnie dzielącego się swą żywą wiarą, duchownego. Dlaczego Benedykt XVI i jego przemyślenia na temat Kościoła, grzechu, nadziei, miłości i polityki? Jego decyzję o abdykacji uważam bowiem za linię graniczną pomiędzy światem, który mógł być jeszcze opisywany w mocy klasycznych formuł i kategorii, a światem cyfrowo-obrazkowego przekazu wyłamującego się z wszelkich reguł logiki, sensu a ostatecznie prawdy. Jednak, mimo swego pozornego oddalenia od naszego świata, pozostaje Benedykt XVI dobrym przewodnikiem w czasach zamętu, chaosu i niepewności. Jest jak dominikański kard. Tomasz de Vio, w podręcznikach zwany powszechnie Kajetanem (1469-1534), znakomity znawca filozofii i teologii św. Tomasza z Akwinu. To właśnie on jako legat papieski w październiku 1518 roku podjął się trudnej dyskusji z doktorem Marcinem Lutrem. Wtedy jeszcze rodząca się herezja reformacji nie została rozpoznana jako poważne zagrożenie doktrynalne. Ale właśnie na początku protestanckiej kontestacji kard. Kajetan, po słynnej trwającej trzy dni debacie z doktorem Lutrem, dostrzegł ogromne niebezpieczeństwo jakie niosą ze sobą poglądy niemieckiego teologa. Zrozumiał, dyskutując z zakonnikiem i zbijając jego tezy tomistyczną wykładnią teologii, że jego bunt nie jest tylko lokalną utarczką i jedną z wielu doktrynalnych kłótni, jakich wiele miało wtedy miejsce, ale zapowiedzią dramatycznego pęknięcia jedności Kościoła. Czyż już w połowie XX wieku Joseph Ratzinger nie ostrzegał nas przed nadchodzącymi trudnościami: słabością wiary, siłą sekularyzacyjnego przekazu, kryzysem Kościoła, marginalizowaniem kapłanów i wiernych w świecie odrzucającym Boga i naturę? Jednocześnie przez lata swej biskupiej i papieskiej posługi spokojnie ukazywał drogi refleksji, nawrócenia i przemiany. Podejmijmy jego wskazania. Mierząc się z nadchodzącymi zmianami, w bogactwie Słowa Chrystusa, nauczaniu Kościoła, mądrości filozofii, pogłębionej etyczno-politycznej refleksji, szukajmy światła w nocy świata.

Jest to fragment wstępu do książki „Szukając światła w nocy świata. Rozważania o religii, kulturze i polityce”

Spis treści


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Herezję sekularności” Piotra Popiołka
Pierwsza polska monografia koncepcji Radykalnej Ortodoksji Johna Millbanka
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.