Debata online: Apokatastaza. Herezja czy nadzieja?

Debata online: Apokatastaza. Herezja czy nadzieja?

Czy zbawienia doświadczą wszyscy bez wyjątku? Czy piekło opustoszeje? Jak dziś postrzegamy koncepcję Apokatastazy – idei, która od wieków rozpala umysły teologów i wielu ludzi wierzących? Zapraszamy na debatę online, która będzie – mamy nadzieję – wartościowym zwieńczeniem Wielkiego Postu oraz intrygującym wprowadzeniem do nadchodzących Świąt Wielkanocnych.

II część po przerwie: https://youtu.be/vpO5NiijtKE

W dyskusji udział wezmą:
ks. prof. Henryk Paprocki (Międzynarodowe Stowarzyszenie Studiów Patrystycznych);
dr hab. Marta Przyszychowska (Uniwersytet Warszawski, Instytut Filologii Klasycznej);
➤ dr Tomasz Dekert (Akademia Ignatianum w Krakowie, Katedra Filozofii Kultury i Religioznawstwa, Christianitas).

Gdzie: INTERNET – transmisja ONLINE!
Kiedy: 8 kwietnia (środa)
Godz. 18.00

***

Wieczny wymiar potępienia i uniwersalne powołanie do zbawienia od wieków budziły wśród chrześcijan wrażenie nieusuwalnego paradoksu, który ciąży nad ludzkim losem. Apokatastaza często jest przedmiotem sporów, co stało się doskonale widoczne, gdy papież Benedykt XVI w encyklice Spe Salvi napisał słowa „na uczcie wiekuistej złoczyńcy nie zasiądą ostatecznie przy stole obok ofiar, tak jakby nie było między nimi żadnej różnicy”. Wzburzyły one znaczną część środowisk wyznających radykalną wersję koncepcji apokatastazy – tj. ideę „pustego piekła”. Dziś pytania o miejsce refleksji eschatologicznej i różnych wizji spraw ostatecznych na nowo ożywiły sumienia i wyobraźnię mas, gdy wszyscy staliśmy się świadkami cywilizacyjnego kolapsu spowodowanego pandemią.

UWAGA! Spotkanie odbędzie się bez udziału publiczności. Debatę będzie można śledzić jedynie za pośrednictwem internetu. Wszystkich, którzy chcieliby uczestniczyć w spotkaniu prosimy o włączenie komputerów o godz. 18.00, gdy udostępnimy transmisję debaty „NA ŻYWO”. 

➤ Przeczytaj numer „Teologii Politycznej Co Tydzień”: „Apokatastaza. Nadzieja czy herezja?”

➤ Dołącz do wydarzenia na Facebooku


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wydaj z nami

„Od Salaminy do Radzymina” – wesprzyj wydanie nowego numeru rocznika „Teologia Polityczna”
Kim jesteśmy i kim chcielibyśmy być? Ile naprawdę warte jest dla nas to, co uważamy za swoją tożsamość?
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.