Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Muzeum Historii Polski zaprasza na film o gen. Maczku - dziś premiera online!

Muzeum Historii Polski zaprasza na film o gen. Maczku - dziś premiera online!

Z okazji 128. rocznicy urodzin generała Stanisława Maczka, Muzeum Historii Polski zaprasza dziś po południu na wyjątkową premierę internetową filmu „Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku”. Film będzie prezentowany na muzealnym kanale YouTube.

Dokument „Niepokonany... ”, wyprodukowany przez Muzeum Historii Polski w ramach międzynarodowego projektu „Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze”, będzie udostępniony online już dzisiaj (3 kwietnia, piątek) o godzinie 18.00.  Dotychczas można było go zobaczyć wyłącznie na specjalnych pokazach w Polsce i Belgii, kolejne prezentacje zostały odwołane z powodu pandemii koronawirusa, dlatego Muzeum Historii Polski postanowiło udostępnić przez cały kwiecień ten ciekawy dokument opowiadający o postaci wyjątkowego generała.

Film w reżyserii Rafała Geremka jest próbą przybliżenia najważniejszych wydarzeń z życia i walki dowódcy 1. Dywizji Pancernej. Reżyser, podążając śladami Maczka po Ukrainie, Francji, Szkocji i Holandii, podjął wyzwanie przeniesienia na ekran 102 lat życia bohatera. Wspomnienia rodziny generała i ostatnich żyjących spośród jego podkomendnych uzupełnił zdjęciami oraz filmowymi relacjami z europejskich archiwów.

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro mówi: „Postać gen. Maczka była do tej pory niedoceniania, mimo że była to postać niezwykła – dowódca, który nie przegrał bitwy. Poprzez jego losy potrafimy tłumaczyć polską historię. Odpowiadamy na wciąż pojawiające się pytania, skąd polscy żołnierze wzięli się na Zachodzie” .

Poprzez jego losy potrafimy tłumaczyć polską historię. Odpowiadamy na wciąż pojawiające się pytania, skąd polscy żołnierze wzięli się na Zachodzie

I rzeczywiście - jak na jedynego polskiego generała, który podczas II wojny światowej nie przegrał żadnej bitwy – gen. Maczek jest postacią zaskakująco mało znaną. Żeby dostrzec nietuzinkowość tej postaci wystarczy spojrzeć na kilka faktów z jego życiorysu: W młodości marzył o karierze naukowej filozofa. W 1918 roku na polu bitwy awansował go osobiście komendant Józef Piłsudski. W 1939 roku dowodzona przez niego 10. Brygada Kawalerii skutecznie osłoniła przed Niemcami Armię „Kraków”. W wyzwalanych pod jego dowództwem miejscowościach Francji i Belgii, a szczególnie w holenderskiej Bredzie, pamięć o nim jest żywa do dziś.

Sam reżyser, Rafał Geremek, dodaje: „Życie Stanisława Maczka to gotowy scenariusz na film. Nie chcieliśmy jednak opowiadać jedynie o jego wojennych przygodach. Generał Maczek był człowiekiem, który reprezentował najlepsze wartości pokolenia, które stworzyło i budowało II Rzeczpospolitą”. Z kolei biograf Generała, Piotr Potomski pisze: „Uosabiał najlepsze cechy oficera i znakomitego dowódcy nowoczesnych wojsk. Był zarówno teoretykiem, jak i znakomitym organizatorem i praktykiem broni pancernej” 

Jak na jedynego polskiego generała, który podczas II wojny światowej nie przegrał żadnej bitwy – gen. Maczek jest postacią zaskakująco mało znaną

Film pokazuje też dramat żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie – ludzi walczących o wolność Polski przez sześć lat i często po zakończeniu tej walki niemogących  powrócić do ojczyzny. Taki też był los samego generała Maczka, który po wojnie zamieszkał w Edynburgu i pracował m.in. jako barman. Całość, przeplatana scenami fabularnymi z udziałem aktora Redbada Klynstra-Komarnickiego w roli gen. Maczka, nie tylko daje szerokie spojrzenie na militarne dokonania 1. Dywizji Pancernej, lecz także pozwala poznać jej dowódcę, jako człowieka prawego, bardzo rozsądnego, a jednocześnie nadzwyczaj pogodnego i skromnego.

3 kwietnia 2020 (piątek), g. 18.00, film dostępny do końca kwietnia na kanale YouTube Muzeum Historii Polski: LINK DO FILMU: https://link.do/dEnpb

Zapowiedź filmowa: https://cutt.ly/RtYIbvl


Jeżeli podobał się Państwu ten artykuł?

Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.

Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.