Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

ZGŁOSZENIA do 21 maja. Udział bezpłatny.

ZGŁOSZENIA do 21 maja. Udział bezpłatny.

Wakacyjne wykłady w wyjątkowym miejscu! Jeśli chcesz rozwinąć swoje zainteresowania, poznać wybitnych naukowców i przeżyć intelektualną przygodę w niepowtarzalnej atmosferze, zgłoś się już dziś do udziału w Szkole Letniej Teologii Politycznej „Polityka // Religia // Bezpieczeństwo. Konflikt i próby rozwiązania”, która odbędzie się w Opactwie Benedyktyńskim w Tyńcu 8-16 lipca 2019 r. Udział w Szkole Letniej jest nieodpłatny. Czekamy na Wasze zgłoszenia do 21 maja!

Czy Moskwa jest trzecim Rzymem, a Rosja – Eurazją, odrębną formacją cywilizacyjną? Jakie są duchowe i ideowe źródła żydowskiego modelu relacji między religią a polityką? Jaką rolę może odegrać islam w dzisiejszej Europie? Jak zagwarantować obywatelom wolność religii i wolność słowa, a jednocześnie zapobiec konfliktom i umożliwić pokojową koegzystencję społeczeństwa? Jak chrześcijański uniwersalizm i idea przeznaczenia osoby ludzkiej mogą kształtować obraz wspólnoty politycznej? Na te i inne pytania – dotyczące relacji między religią a polityką – postaramy się znaleźć odpowiedź podczas tegorocznej edycji Szkoły Letniej. Miejscem spotkania z wybitnymi intelektualistami będzie Opactwo Benedyktyńskie w Tyńcu – Szkoła Letnia odbędzie się w w dniach 8-16 lipca; udział w niej jest nieodpłatny

Do udziału w Szkole Letniej zapraszamy studentów I, II,i III stopnia studiów lub jednolitych studiów magisterskich uczęszczający do szkół wyższych na terytorium RP lub innych krajów Unii Europejskiej w wieku od 19 do 30 lat.

Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz załączenie listu motywacyjnego do 21 maja 2019 r. 

Wypełnij formularz zgłoszeniowy

Planujemy przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami w dniach: 27-28 maja 2019 r. (ul. Koszykowa 24 lok. 7. Warszawa).

Regulamin naboru do Szkoły Letniej Teologii Politycznej

Najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat Szkoły Letniej

***

Podczas tegorocznej Szkoły Letniej jej uczestnicy poznają różne modele relacji między religią a polityką reprezentowane w religiach monoteistycznych oraz będą zastanawiali się nad wpływem tych modeli na kształtowanie bezpieczeństwa światowego i pokoju międzynarodowego. Każdy dzień będzie poświęcony innemu zagadnieniu związanemu z jedną z religii: wpływowi prawosławia rosyjskiego na politykę, związkom między religią a polityką we współczesnym Izraelu, modelowi relacji między religią a polityką w islamie, chrześcijaństwu w Stanach Zjednoczonych, anglikańskiemu modelowi protestantyzmu, południowym źródłom polskiej tożsamości oraz katolicyzmowi w Polsce po 1989 roku.

Wśród zaproszonych wykładowców znaleźli się między innymi: 

➤ Marek A. Cichocki – wykładowca Kolegium Europejskiego w Natolinie, jeden z założycieli „Teologii Politycznej”;

➤ Rod Dreher –  autor bestsellera Opcja Benedykta;

➤ Remigiusz Forycki – romanista i literaturoznawca, profesor Uniwersytetu Warszawskiego;

➤ Marek Jurek – poseł Parlamentu Europejskiego;

➤ Dariusz Karłowicz – prezes Fundacji Świętego Mikołaja i jeden z założycieli „Teologii Politycznej”;

➤ Piotr Kłodkowski – orientalista, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, były ambasador RP w Indiach;

➤ ks. Franciszek Longchamps de Bérier – profesor nauk prawnych specjalizujący się w zakresie relacji państwo-Kościół;

➤ Paweł Milcarek – redaktor naczelny kwartalnika „Christianitas”;

➤ Piotr Nowak – filozof, tłumacz, redaktor kwartalnika „Kronos”, profesor Uniwersytetu w Białymstoku;

➤ Jan Maria Rokita – polityk i publicysta, były prezes Stronnictwa Ludowo-Konserwatywnego, jeden z negocjatorów Konkordatu;

➤ Arkady Rzegocki – ambasador RP w Wielkiej Brytanii, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego;

➤ Ewa Thompson – polska slawistka i wybitna przedstawicielka nurtu badań postkolonialnych, profesor Rice University w Houston (USA);

➤ Michał Wojciechowski – biblista, profesor teologii;

➤ Krzysztof Zanussi – jeden z najważniejszych współczesnych polskich reżyserów filmowych i znawca Rosji.

 

tyniec4

(fot. Opactwo Benedyktyńskie w Tyńcu)

***

Każdy dzień szkoły letniej będzie przebiegał według harmonogramu:

8.00-8.30 śniadanie
9.00-9.30 komentarz do reguły św. Benedykta
10.00-11.30 wykład
11.30-13.00 wykład 
13.00-14.00 obiad
14.30-16.00 wykład
16.30-18.00 warsztaty benedyktyńskie
18.00-18.30 kolacja
19.00-20.00 dyskusja
20.30-23.00 wieczór filmowy

Na 14 lipca zaplanowany jest dzień wyjazdowy, w ramach którego uczestnicy szkoły zwiedzą Wawel w poszukiwaniu rzymskich korzeni polskiej tożsamości.

Celem Szkoły Letniej jest zwiększanie kompetencji jej uczestników polegające na kształtowaniu w nich umiejętności poruszania się w wielokulturowym świecie, uczeniu ich rozumienia religijnych i aksjologicznych podstaw zachowań politycznych przedstawicieli innych kręgów kulturowych i cywilizacyjnych oraz przekazywaniu wiedzy niezbędnej do kształtowania podstaw polityki bezpieczeństwa zarówno w wymiarze wewnętrznym, jak i zewnętrznym.

Laga2 

 logo FE Wiedza Edukacja Rozwoj rgb 6znak barw rp poziom szara ramka rgb7logo UE rgb 5


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.