Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

[RELACJA + GALERIA] Odsłonięcie obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus Beaty Stankiewicz w Parlinie

[RELACJA + GALERIA] Odsłonięcie obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus Beaty Stankiewicz w Parlinie

Obraz, który zawisnął na ołtarzu głównym Kościoła św. Wawrzyńca w Parlinie ma być niczym okno, które zwróci nasze myśli i zmysły ku odkrywaniu wnętrza Bożego świata — mówił prymas Polski abp Wojciech Polak podczas poświęcenia obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus pędzla Beaty Stankiewicz w Kościele św. Wawrzyńca w Parlinie.

Dziś, 11 października 2023 roku, odbyło się poświęcenie obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus autorstwa krakowskiej malarki Beaty Stankiewicz. Aktu poświęcenia dokonał w obecności wiernych XVII-wiecznego Kościoła św. Wawrzyńca w Parlinie prymas Polski abp Wojciech Polak. Przypomnijmy, że jest to obraz, który powstał specjalnie do neobarokowego ołtarza głównego na zamówienie proboszcza ks. Mirosława Kaczmarka, a jego realizacja odbyła się w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa”. Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus jest jednym z trzech obrazów Beaty Stankiewicz, które zawisną w zabytkowym prezbiterium kościoła św. Wawrzyńca w Parlinie. Kolejne wizerunki to przedstawienie Jezusa Miłosiernego oraz Matki Bożej Bolesnej, które wraz z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus stworzą jedną kompozycję. 

Podczas homilii wygłoszonej na uroczystej mszy świętej inaugurującej wydarzenie, mając w pamięci założenia projektu „Namalować katolicyzm od nowa”, w ramach którego odbyć ma się malarska realizacja tematów 20 tajemnic różańca, abp Wojciech Polak nawiązał do słów zaczerpniętych z różańcowego listu świętego Jana Pawła II: „my wszyscy wstępując w ten sposób do szkoły Maryi, dajemy się wprowadzić w kontemplację piękna oblicza Chrystusa i w doświadczenie głębi Jego miłości [...]. Per Mariam ad Iesum! Przez Maryję do Jezusa!”.

Sztuka sakralna ma prowadzić do spotkania z żywym Bogiem — do serca liturgii

Prymas Polski zaznaczył, że w tym współczesnym przedstawieniu Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus należy dostrzec coś z nowego widzenia, o którym w swojej książce Dzieje liturgii pisał Benedykt XVI. Sztuka sakralna ma bowiem prowadzić do spotkania z żywym Bogiem — do serca liturgii. Obraz, który zawisnął na ołtarzu głównym Kościoła św. Wawrzyńca w Parlinie ma być niczym okno, które zwróci nasze myśli i zmysły ku odkrywaniu wnętrza Bożego świata. Sztuka sakralna powinna zatem dotykać, otwierać człowieka na to, co wykracza poza materię, co pozostaje niewyrażalne i co domaga się odwagi do podjęcia trudnej drogi odkrywania i zgłębiania Tajemnicy. Jak kontynuował prymas Polski

„Obraz Madonny z Dzieciątkiem wskazuje nam na szczególną więź, jaka łączyła Maryję i Jezusa. Ona była Jego ziemską matką. Z Niej wziął swe ludzkie ciało. Przez Nią wszedł na świat. Ona stała się niczym bramą, przez którą przeszedł. Stała się schodami, po których zszedł do człowieka”

Po zakończeniu Eucharystii, głos zabrał Dariusz Karłowicz — pomysłodawca projektu i prezes Fundacji Świętego Mikołaja, który przypomniał zebranym w kościele gościom, jak ogromne znaczenie na przestrzeni wieków miała w życiu Kościoła sztuka sakralna, o którą w VII i VIII wieku toczono burzliwe waśnie i spory, a których świadomość powinna nas uwrażliwić na to, jak wielka powinna być dziś nasza troska o sztukę związaną z liturgią. Dariusz Karłowicz zwrócił również uwagę uczestników uroczystości na fakt, że to przedstawienie Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus jest dziełem wyjątkowym, dziełem malarki — kobiety i matki. Znamienita liczba znanych nam przedstawień Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus została przecież wykonana przez mężczyzn, dla których doświadczenie macierzyństwa znane jest tylko z opowieści.

„Obrazy, które przedstawiają wspólną historię Boga i ludzi nie są i nie będą obiektem z przeszłości, bo Kościół nie jest przecież żadnym skansenem czy muzeum” — podsumował w homilii abp Wojciech Polak.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z całością homilii wygłoszonej przez prymasa Polski abp Wojciecha Polaka, odwiedzenia Kościoła św. Wawrzyńca w Parlinie i wsparcia naszej zbiórki na współczesną dekorację malarską w zabytkowym obiekcie sakralnym.

 

Zostań mecenasem sztuki sakralnej i stwórz z nami nowy wystrój XVII-wiecznego kościoła w Parlinie!

Odnowienie wystroju kościoła św. Wawrzyńca jest finansowane w drodze zbiórki społecznościowej. Jest to prawdopodobnie pierwsza ogólnopolska zbiórka na współczesną dekorację malarską w zabytkowym obiekcie sakralnym.

Kościół św. Wawrzyńca w Parlinie to perła XVII-wiecznej architektury drewnianej i jednocześnie jeden z najstarszych przykładów drewnianego budownictwa sakralnego Wielkopolski. Obecna świątynia powstała z fundacji kapituły gnieźnieńskiej w XVII wieku. Późnobarokowy wystrój składa się z ołtarzy: głównego i dwóch bocznych. Na belce tęczowej umieszczony jest krucyfiks z pierwszej połowy XVI wieku.

Beata Stankiewicz — krakowska malarka z grona artystów projektu „Namalować katolicyzm od nowa”. Członek Stowarzyszenia Artystycznego Otwarta Pracownia. Jej obrazy znajdują się między innymi w depozycie Galerii Zderzak w Krakowie, Art Station w Zurychu, w kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” w Krakowie oraz w wielu polskich i zagranicznych kolekcjach prywatnych.

W ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa”, na zamówienie organizatorów i dzięki hojności prywatnych mecenasów sztuki powstają współczesne obrazy sakralne i religijne. Zamierzeniem inicjatorów jest malarska realizacja 21 wielkich tematów malarstwa chrześcijańskiego. W 2021 roku pierwszy raz zaproszono 10 artystów do namalowania współczesnych wizerunków Jezusa Miłosiernego. Wystawa obrazów odwiedziła w 2022 i 2023 roku Kraków, Warszawę oraz Rzym. Prawie wszystkie obrazy zostały zakupione do kościołów w Polsce. Następne tematy to kolejno 20 tajemnic różańca. Jeszcze w listopadzie tego roku zobaczymy wernisaż obrazów Zwiastowania! Integralną częścią projektu jest inicjowanie refleksji nad teologią sztuki poprzez seminaria, wykłady oraz dyskusje. Każda odsłona projektu rozpoczyna się od wspólnych warsztatów artystów z teologami, filozofami i historykami sztuki. Dodatkowo realizowany jest cykl wykładów i dyskusji dotyczących sztuki religijnej i sakralnej on-line.


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.